Astrit Lulushi’s Blog

Janar 6, 2009

Sy bionik që premton shumë

Filed under: Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 10:26 am
Tags: , , ,


sybionikShkencëtarë në Shtetet e Bashkuara dhe Australi po përdorin pajisje të reja eksperimentale, të quajtura sy bionikë, për të ndihmuar kthimin e shikimit tek të verbërit. Kjo është një teknologji e ngjashme me pajisjet e vendosura në vesh për të ndihmuar dëgjimin. Të dyja këto pajisje nxisin fijet nervore të lidhura me trurin duke i ndihmuar personat të shikojnë e dëgjojnë.Linda Kurfut nga Kalifornia është një prej atyre që janë pajisur me sy bionikë. Ajo mban syze me një kamer të vogël që komunikon me elektrodat e vendosura në sytë e saj, të cilat nxisin retinën. Për më shumë se një dekadë ajo ishte plotësisht e verbër si pasojë e një sëmundjeje të trashëguar e quajtur “retinis pigmentosa”. Tani ajo shikon si të gjithë njerëzit normalë. Syri bionik i Lindës ka 16 elektroda.

Por pajisjet e reja kanë edhe më shumë. Në Australi, doktor Vivek Çouduri pranë spitalit Princi i Uellsit në Sidney, po zhvillon një pajisje të ngjashme që vendoset në sipërfaqen e syrit. Ai thotë se tani ndodhet pranë përfundimit të punës dhe së shpejti do të fillojë provat duke e implantuar sytë tek disa pacientë të verbër. Teknologjia e përdorur për këtë sy bionik është e ngjashme me atë që përdoret për pajisjet e dëgjimit që vendosen në vesh tek personat që nuk dëgjojnë. Shkencëtarët australianë tregohen optimistë kur thonë se presin që nga pajisja e tyre të verbërit mund të përfitojnë shikimin  100 përqind.

Advertisements

9 Koment »

 1. Kur driten dhe naten e krijuar nga Zoti me te mirat e saj e shijojne te gjithe njerezit urimet trashmegohen deri ne pafundesine e saj. Urime dhe shendet te shkelqyer per gjithmone per te gjithe ato shkencetare qe erresirren e perjeteshme tek disa fatkeqe e kthejne ne drite per te ardhmen.

  Koment nga petrit — Janar 7, 2009 @ 1:06 pm | Përgjigjuni

 2. pershendetje, un jam nje djal 25 vjecar kam lindur ne rregull por me kalimin e kohes dhe nje gabim i doktorit ne 1987 me ka len me pasoja ne syrin e djath. ju lutem shum cfar informacioni keni apo mun te me jepni ker kete te shtu quajtur mbrekulli, ne coftse se mund te me ndimoni me ndonje informacion, ju lutem shum me kontaktoni me e-mail. eglovan2001@yahoo.com ose ne numerin e celularit
  00 1-216-355-0909. ju lutem shum cfar do lloj informacioni keni ju lutem me tredoni. faleminderit shum, shpresoj te flasim se shpejti.

  Koment nga perparim malaj — Prill 22, 2009 @ 8:22 pm | Përgjigjuni

 3. pershendetje, un jam nje djal 25 vjecar kam lindur ne rregull por me kalimin e kohes dhe nje gabim i doktorit ne 1987 me ka len me pasoja ne syrin e djath. ju lutem shum cfar informacioni keni apo mun te me jepni ker kete te shtu quajtur mbrekulli, ne coftse se mund te me ndimoni me ndonje informacion, ju lutem shum me kontaktoni me e-mail. eglovan2001@yahoo.com ose ne numerin e celularit
  00 1-216-355-0909. un jetoj ne cleveland ohio usa. ju lutem shum cfar do lloj informacioni keni ju lutem me tredoni. faleminderit shum, shpresoj te flasim se shpejti.

  Koment nga perparim malaj — Prill 22, 2009 @ 8:24 pm | Përgjigjuni

  • Z. Perparim,
   adresa e me poshtme ndoshta do t’iu ndihmoje;

   The Boston Retinal Implant Project
   
Dr. Joseph F. Rizzo III, MD
   
Director, 
Department of Neuro-ophthalmology

   Massachusetts Eye and Ear Infirmary


   243 Charles Street
   
Boston, MA 02114

   Boston Retinal Implant Project 
CIVR – Boston VA Medical Center and Massachusetts Eye and Ear Infirmary

   Koment nga astritlulushi — Qershor 3, 2009 @ 7:25 pm | Përgjigjuni

 4. pershendetje.jam ne grua qe kam semundjen e retinis pigmentosa te trasheguar nga babai.ju lutem si mund te me ndimoni qe te sherohem nga kjo semundje.cdo lloj informacioni mund te ma dergoni te adr e e-mail donald_baku@hotmail.co.uk ose tek nr i telefonit 0692458439.ju lutem shum cfardo lloj informacioni ma tregoni.flm shum shpresoj te flasim se shpejti.

  Koment nga bedria baku — Nëntor 20, 2009 @ 5:50 pm | Përgjigjuni

 5. jam leutrim gervalla nuk kam lindur i verber kam ber nje operacion ne te dy syte ne vitin 2000 ne prag a mundem te kontaktoj me keta mjek me tregoni ju lutem ne imailin tim trimi_1992@hotmail.com

  Koment nga leutrim — Mars 10, 2011 @ 10:41 pm | Përgjigjuni

 6. si mund te kontaktoj me mjek te njohur amerikan? pres pergjigje ne trimi _1992@hotmail.com

  Koment nga leutrim — Mars 10, 2011 @ 10:42 pm | Përgjigjuni

 7. ju lutem shum me ktheni pergjigje leutrim gervalla

  Koment nga leutrim — Mars 11, 2011 @ 9:45 pm | Përgjigjuni

  • adresa e me poshtme ndoshta do t’iu ndihmoje;

   The Boston Retinal Implant Project
   
Dr. Joseph F. Rizzo III, MD
   
Director, 
Department of Neuro-ophthalmology

   Massachusetts Eye and Ear Infirmary


   243 Charles Street
   
Boston, MA 02114

   Boston Retinal Implant Project 
CIVR – Boston VA Medical Center and Massachusetts Eye and Ear Infirmary

   Koment nga astritlulushi — Mars 16, 2011 @ 3:57 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: