Astrit Lulushi’s Blog

16 Janar, 2009

Raport i UNICEF-it mbi vdekshmërinë e grave gjatë lindjes

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 12:54 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi
Zëri i Amerikës

unicef1 mijë e 500  gra vdesin cdo ditë gjatë lindjes si pasojë e komplikacioneve të shtatzanisë. Sipas raportit të Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF, më shumë se 500 mijë gra vdesin cdo vit gjatë periudhës së shtatzanisë ose lindjes. Sipas raportit, Afganistani është vendi me vdekshmërinë më të lartë ku në çdo 100 mijë lindje vdesin 1 mijë e 800 gra. Raporti veçon Bangladeshin ku 90 përqind e lindjeve kryehen në shtëpi dhe në çdo 100 mijë lindje vdesin rreth 570 gra. Ndër shkaqet e kësaj gjendjeje përmenden klinikat e largëta ose mos ekzistuese në zonat rurale, mungesa e transportit dhe e infrastrukturës mjekësore që sjell mungesën e kujdesit shëndetësor para dhe pas lindjes. Në raport theksohet se shumë prej këtyre vdekjeve, 4/5 janë të parandalueshme nëpërmjet një kujdesi të thjeshtë mjekësor

1 Koment »

  1. normal qe vdesin kur nuk kan mjekim aq sa duhet nuk kan mjete nuk kan asgje kur nje femer hyne ne salle per te lindur shume normale eshte se sote i kan hap syte per pare shume deri sat shkojne me mar diqka mjeku apo nje infrejme ajo grua vdes neser nuk e ka mrenda disa sekondave nje frymrja aq sa duhet ncncnncnc ata qe e marin nqafe dikant ne kete bote po ata dikush do ti mer ne qaf ne ate bote ne diten e qykimit nese je musliman do ta kupton qka do te thote te luftoshe per qdo krijes qe ka kriju zoti mos haroni duhet me lexu shume per me dite pak ok besoje qe do ma ktheni nje pergjijje ne imellin tim.

    Koment nga mimoza — 10 Shkurt, 2010 @ 12:23 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: