Astrit Lulushi’s Blog

10 Mars, 2009

Një tjetër studim mbi Vitaminat shtesë

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 12:46 pm
Tags: , , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

multivitaminNjë studim ku u përfshinë 160 mijë gra tregoi se marrja e multi vitaminave nuk pakëson rrezikun e prekjes nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Ekspertët thonë se mënyra më e mirë për parandalimin e sëmundjeve është marrja e vitaminave nga frutat dhe perimet. Disa studime të mëparëshme kishin lënë të kuptohej se disa lloj vitaminash mund t’a mbrojnë organizmin nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Por ka patur edhe studime kundërthënëse.

Studimi i fundit, më gjithë përfshirësi deri më sot, me pjesmarrjen e 160 mijë grave të periudhës pasmenopauzës, tregoi se rreziki nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës nuk u pakësua mes atyre që merrnin multivitaminë. Në përgjithësi, gratë që merrnin vitamina me tabletë, ishin ato që kishin më pak nevojë për vitamina shtesë. Ato kishin peshë të rregullt trupore, hanin më shumë perime, bënin më shumë ushtrime fizike, dhe përmbaheshin ndaj duhanit ose marrjes së tepruar të pijeve alkoholike.

Duke marrë në shqyrtim këta faktorë, shkencëtarët  nuk vunë re ndonjë dallim në numrin e rasteve të sëmundjeve në zemër ose kanceri midis grave që merrnin vitamina dhe atyre që nuk merrnin. Edhe rreziku i vdekjes së parakohëshme ishte i njëjtë në të dyja këto grupet. Përkrahësit e vitaminave thonë se dozat në tabletat që shiten sot në treg nuk janë mjaft të larta për të ndikuar në përmirësimin e shëndetit. Por edhe siguria e dozave të larta të vitaminave ende nuk është provuar në popullatën mbarë. Tani për tani, ekspertët thonë se mënyra më e mirë për të ruajtur shëndetin  e parandaluar sëmundjet është marrja e vitaminave dhe mineraleve nëpërmjet frutave dhe perimeve dhe jo nëpërmjet tabletave.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: