Astrit Lulushi’s Blog

17 Mars, 2009

Analizë e re për diagnostikimin e kancerit në prostat

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 12:54 pm
Tags: , , , , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

prostate_testGjatë një simpoziumi organizuar nga korporata amerikane Gen-Probe në San Diego, një grup shkencëtarësh shpallën se kanë  zhvilluar nje mënyrë të re për analizën e urinës, që mund të  përmirësojë dukshëm diagnostikimin e kancerit në prostat. Gjatë kësaj analize, mjekët  shqyrtojnë imtësisht dy gjene të ndërlidhur a bashkuar me njëri-tjetrin. Kjo ndërlidhje ndodh tek  rreth 50 përqind e pacientëve me kancer në prostat. Gjatë studimit shkencëtarët morrën në shqyrtim burra që dyshoheshin se kishin kancer në prostat dhe zbuluan se analiza e urinës ishte më e saktë se sa analiza e gjakut  për të parashikuar praninë ose mungesën e këtij lloj kanceri.

Çdo vit, mbi 200 mijë amerikanë diagnostikohen me kancer në prostat. Mënyra  e tanishme për diagnostikimin e këtij kanceri është një analizë  gjaku e quajtur PSA, që kryhet një herë në vit për të matur nivelin e një proteine.  Tek pacientët me kancer në prostat, niveli i kësaj proteine shënon rritje.

Por analiza PSA shpesh është e pasaktë, prandaj shkencëtarët menduan që krahas analiizës së gjakut të shtonin edhe analizën e urinës për të parashikuar më mirë se cili nga pacientët ka kancer në prostat dhe cili tumor është më i prirur për t’u rritur e përhapur.

Gjatë kësaj analize, shkencëtarët përpiqen të gjejnë qeliza që kanë dy gjene të bashkuar a të ndërlidhur.

Gjatë studimit me pjesmarrjen e 500 burrave që dyshohej se kishin kancer në prostat,  analiza e urinës doli 85 përqind e suksessshme në klasifikimin e personave që nuk kishin shenja kanceroze. Gjithashtu, nëpërmjet kësaj analize të urinës, shkencëtarët arritën të zbulonin kancer në prostat në 42 përqind të rasteve.

Shkencëtarët thonë se gjatë analizës së urinës, tek burrat që u zbulua se kishin  gjene dyshe në gjakun e tyre, gjasat ishin që tumorët në prostat të ishte më agresiv e më të ndjeshëm ndaj hormoneve dhe këta pacientë kishin nevojë për trajtim të menjëherëshëm.

Analiza e re po i nënshtrohet tani studimeve të tjera dhe ende nuk ka filluar të kryhet në klinika. Por mjekët shpresojnë se studimet në proces do të tregojnë se kjo analizë do të përbëjë një mjet të vlefshëm për zbulimin e kancerit të prostatës dhe përcaktimin e shkallës së agresivitetit të tumorit.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: