Astrit Lulushi’s Blog

5 Maj, 2009

Studim i ri mbi steroidet

Filed under: Mjekesi,sociologji — astritlulushi @ 7:12 pm
Tags: , , , ,

Karoll Pearson, Zëri i Amerikës

anabolic-steroids/foto nga www.geocities.com/.../anabolicsteroids.htmlDisa studime kanë treguar se mes të rinjëve është pakësuar marrja e steroideve anabolikë – barna për formimin e muskujve, imitues të  testo-steroneve. Por shkencëtarë të tjerë thonë se problemi vazhon të jetë mbizotërues mes kësaj grupmoshe. Ndërkohë, sipas një studimi të fundit mbi steroided anabolikë, marrja e shpeshtë e tyre mund t’a bëjë organizmin  të varur, njësoj si njësoj si droga. Shpesh njoftohet se një atlet i njohur nuk arriti të kalojë provën e drogës; analizë që u bëhet sportistëve para garave a para një kampionati për të parë se mos ka marrë steroide për të përmirësuar aftësitë e veta. Kështu ka ndodhur me ish olimpiken Marion Xhons, me çiklistin kampion të Turit të Francës, Floyd Landis apo me disa lojtarë të njohur të bejsbollit. Në shkurt, bejsollisti i skuadrës Jankis të Nju Jorkut, Aleks Rodriguez e pranoi në televizion se në të kaluarën kishte marrë steroide dhe kërkoi falje, duke shprehur keqardhje të thellë.

Doktor Majkëll Irvig është mjek endo-crinolog pranë universitetit Xhorxh Uashington. Ai thotë se fakti që steroidet janë të paligjshme, e bën të vështirë të përcaktohet numri i njerëzve që i marrin ato dhe se çfarë pasojsh afatgjate mund të sjellë përdorimi i tyre. Madje për pasoja të tilla të steroideve nuk është kryer ndonjë studim, thotë ai.

Ajo që ekspertët dijnë është se steroidet i bëjnë përdoruesit më të pambrojtur ndaj goditjeve në zemër dhe në tru. Ndërsa një studimi i kohëve lë të kuptohet se organizmi i personave që marrin steroide  bëhet i varur nga kjo drogë. Studimi u krye nga shkencëtarë pranë universitetit të Harvardit. 30 përqind e peshëngritësve që morrën pjesë në studim, e pranuan se merrnin steroide dhe se nuk mund të rrinin dot pa marë.

Gjatë studimit, shkencëtarët vunë re se heqja dorë nga steroidet mund të jetë po aq e vështirë sa shumë zakone të tjera që krijohen nga marrja e drogave. Megjithëse ndryshe nga kokaina dhe substanca të tjera, steroidet nuk krijojnë ndjenjë euforie tek personi që i merr.

Doktor Majkëll Irvig thotë se të rinjtë marrin steroide jo vetëm për të përmirësuar aftësitë a formën sportive. Shoqëria jonë, thotë ai, i kushton shumë rëndësi pamjes së jashtme, imazhit fizik, trupit të bukur, dhe kjo është një arsye përse shumë të rinj marrin steroide.

Shkencëtarët thonë se studime të tjera nevojiten  për të parë se cilët persona ka të ngjarë të bëhen të ndërvarur nga steroidet dhe në ç’mënyrë mund të ndihmohen ata që janë të tillë.

1 Koment »

  1. meqe perddor inekcione betaferon,ato mua me kane dobesuar mjaft,prandaj desha tju parashtroj pyetjen: amundem te perdor steroide se kam frike mos me demtone meqe pij edhe multivitamine.

    Koment nga neska — 28 Gusht, 2010 @ 10:02 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: