Astrit Lulushi’s Blog

7 Korrik, 2009

Mbipesha gjatë adoleshencës dhe kanceri në pankreas

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 3:12 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

pancreasShkencëtarët thonë se mbipesha trupore gjatë periudhës së adoleshencës lidhet me rrezikun e prekjes nga kanceri në pankreas në moshë të rritur. Kanceri në pankreas është i vështirë të diagnostikohet. Në shumicën e rasteve ky lloj kanceri zbulohet vonë dhe vdekja prej tij bëhet e pashmangëshme. Por shkencëtarët thonë se kjo sëmumbje mund të parandalohet në se njerzëzit kontrollojnë peshën e tyre trupore. Doktor Muhamet Kalan pranë universitetit Xhorxh Uashington, thotë se kanceri në pankreas mund të jetë zhvilluar shumë kur shenjat e para të tij bëhen të dukëshme dhe analizat rutinë të gjakut për zbulimin e këtij kanceri në fazën e herëshme nuk janë tepër të efektshme. Një tjetër arsye e diagnostimkimi të vonuar të kancerit në pankreas është se ky organ mbulohet pjesërisht nga stomaku, prandaj edhe nuk mund të shihet gjatë skanimeve të ndryshme. Kur kanceri në pankreas është në fazat fillestare, e vetmja kurë është operimi. Por kur ky kancer diagnostikikohet, atëherë është tepër vonë, sepse ende nuk ekziston ndonjë kurë.

Shkencëtarët në qëndrën Anderson për kërkime në fushën e kancerit, pranë universitetit të Teksasit, thonë se kanë zbuluar një lidhje midis peshës trupore dhe kancerit në pankreas. Sipas tyre, personat mbi peshë trupore janë më në rrezik nga kanceri në pankreas. Gjatë marrjes në pyetje të rreth 800 personave, ata zbuluan se njerëzit që në moshën rinore kishin qene mbipeshë kishin dy herë më shumë të ngjarë të prekeshin nga kanceri në pankreas sesa ata persona të cilët si adoledhentë kishin patur një peshë trupore normale. Gjithashtu gjatë studimit, shkencëtarët vunë re se tek personat që kishin qënë mbipeshë gjatë periudhës së adoleshencës, kanceri në pankreas diagnostikohej 2 deri 3 vjet më vonë sesa te personat e tjerë që gjatë rinisë kishin peshë trupore normale. Lidhja midis peshës trupore dhe kancerit në pankreas, thuhet në studim, ishte më e theksuar tek burrat sesa tek gratë, dhe më e theksuar tek ata që pinin duhan sesa tek ata që nuk e pinin.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: