Astrit Lulushi’s Blog

18 Gusht, 2009

Teknologjia nano kundër kancerit

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 3:01 am
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes

nano imagesShkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë të re për të luftuar tumoret kancerozë duke përdorur teknologjinë nano. Doktor Sam Uiklajn pranë universitetit Washington në Saint Luis, thotë se ka gjetur një zgjidhje duke zhvilluar pjesëza nano të quajtura nano-bee – bletë-nano,  që e dërgojnë ilaçin anti-kanceroz drejt e në tumor dhe ashtu si bletët e godasin atë me thumbin e tyre.

Doktor Uiklajn thotë se bletët-nano janë jashtëzakonisht të efektshme ndaj tumorëve të llojit melanoma. Ai shpreson që brenda dy vjetëve të fillojë provat klinike të kësaj metode, por parashikon se miratimi i saj nga administrat e ushqimeve dhe ilaçeve do të jetë një process i vështirë  për shkak të kompleksitetit të mënyrës së trajtimit.

Studimi i doktor Uikllajnit mbi bletët-nano që luftojnë kancerin u botuan në revistën Clinical Investigation.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: