Astrit Lulushi’s Blog

18 Gusht, 2009

Tuberkuloz rezistent ndaj barnave

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 2:57 am
Tags: , , , , , ,

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes

tbc_rontgen_380Një studim i ri tregon se përdorimi pavend i një lloj antibiotiku po krijon tuberkulos rezitent ndaj barnave. Sipas statistikave të OBSH-së nga turberkulozi vdesin cdo vit rreth 2 milionë njerëz. Megjithëse tuberkulozi është i  kurueshëm, trajtimi i kësaj sëmundjeje kërkon të paktën 6 muaj terapi të pandërprerë me disa barna njëherësh. Shkencëtarët kanë shpresuar se një grup barnash të quajtur floro-kuin-lans mund të ndihmojë për shkurtimin e periudhës së trajtimit.

Por mjekja Roze Devasia pranë universitetit Vanderbilt thotë se efektiviteti i këtij grupi ilaçesh ka çuar në përdorimin e tij edhe kur pacientët kanë simptoma të sëmundjeve jo tuberkulare.  Doktoreshë Devasia thotë se një përdorim i tillë pavend mund t’a bëjë tuberkulozin  rezistent ndaj ilaçeve.

Gjatë një studimi që zgjati 5 vjet, Devasia dhe kolegët e saj zbuluan se 1 në çdo 5 pacientë me tuberkuloz ishte trajtuar me floro-kuin-lans një vit para se të prekej nga kjo sëmundje.

Në shumë vende në zhvillim, floro-kuin-lans  jepet pa recetë nën emra barnash si Cipro e Levaquin dhe përdoret kundër  sëmundjeve si pneumonia  e diarreja.

Mjekja Devasia thotë se rezultatet e studimit të saj e bëjnë atë të ngurrojë për të përdorur floro-kuin-lanset si ilaçin e parë kundër tuberkulozit. Ajo parapëlqen që floro-kuin-lansi të përdoret vetëm kur barnat fillestare kundër tuberkulozit nuk japin rezultat.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: