Astrit Lulushi’s Blog

30 Mars, 2010

Zokor kundër kolesterinës, dëmton muskujt


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës
Administrata federale e ushqimeve dhe barnave paralajmëron se ilaçi Zokor (Zocor) shton rrezikun e dëmtimit të muskujve.
Zokor (simvastatin) 80 mg., jepet gjerësisht për uljen e nivelit të kolesterinës. Megjithëse dëmtimi muskular e njohur si Myopathy është një efekt anësor i barnave Statin, rreziku për dëmtimin muskular të njohur si Rhabdomyolysis, shtohet për pacientët që marrin  Zokor në doza të larta. Rhabdomyolysis është forma më e rëndë e Myopathis dhe mund të çojë në dëmtimime seroze të veshkave, mosfunskionimin e tyre e deri në vdekje të pacientit.

Shqyrtimi i ilaçit simvastatin që shitet në farmaci nën emrin Zocor kryehet në kuadër të përpjekjeve të agjencisë amerikane të barnave për të vlerësuar sëmundjet muskulare që lidhen me përdorimin e ilaçeve Statin. Simavastatin shtitet në farmaci edhe nën emrin Vytorin kur është i  kombinuar me ezetimibe, dhe nën emrin Simcor kur kombinohet me niacin

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: