Astrit Lulushi’s Blog

Qershor 1, 2010

Klinika shërbimesh me pakicë

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 5:24 pm
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Klinikat e shërbimeve të vogla të pakta janë një dukuri e re në Shtetet e Bashkuara. Klinika të tilla mund të gjenden tani në supermarkete ose në qëndra shërbimesh të tjera. Një studim i ri i kryer nga korporata RAND tregon se numri i  klinikave shëndetësore me pakicë është në rritje. Klinika mjekësore me pakicë tani mund të gjendet në farmaci, dyqane ushqimore dhe në kioska brenda dyqaneve. Shërbimet ofrohen zakonisht nga  ndihmës mjekë a infermjere të kualifikuar. Numri i klinikave të tilla po rritet dukshëm, duke nxitur edhe kritika ndaj cilësisë së kujdesit shëndetësor.

Nga studim në rreth një mijë klinika shëndetësore me pakicë doli se, klinika të tilla frekuentohen nga rreth 33 përqind e popullsisë së qyteteve. Atje shkojnë kryesisht të rinj mbi 20 vjeç të cilët nuk kanë sigurime të rregullta shëndetësore. Në studim thuhet se këto klinika ofrojnë shërbime me kosto të ulët për vaksinime dhe trajtime shëndetësore për dhembje grykësh, bronkit e ftohje të lehta. Për shërbime të tilla, 1 në çdo 5 pacientë shkon tek mjeku në klinika të zakonëshme ose në qëndrat e ndihmës së shpejtë a në spitale. Studimi i është paraqitur një komisioni të Kongresit, por autorët thonë se nevojiten kërkime të tjera për të kuptuar ndikimin e plotë të klinikave shëndetësore me pakicë.

Advertisements

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: