Astrit Lulushi’s Blog

1 Qershor, 2010

Ushtrimet fizike lehtësojnë dhimbjet nga pezmatimi i kyçeve


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Artriti në gju është forma më e zakonshme  e pezmatimit të kyçeve. Një studim  tregon se vetëm me një ndryshim të vogël të stilit të jetesës, njerëz me artrit mund të lehtësojnë dhimbjet e  tyre brenda 6 muajve nga dita e  diagnostikimit. Sipas Qëndrës për Kontrollin e Sëmundjeve,  më shumë se 4 milionë amerikanë të moshës mbi 60 vjeç kanë artrit gju. Në fakt, artriti në gju është përgjegjës për 50 përqind të rasteve të paaftësisë mes njerëzve të moshuar në Amerikën veriore.

Shkencëtarët në Kanada morrën në shqyrtim 190 gra që ishin diagnostikuar më parë me osteoarthrit apo artrit në gju. Rezultatet treguan se pas 6 muajsh, 80 përqind e pjesmarrësve në studim që kishin kryer ushtrime fizike, thanë se ndjenin më pak dhimbje dhe mund të lëviznin më lirshëm.75 përqind e grave në studim që përdorën akupunturën ose fasho elastike për mbledhjen e gjurit thanë se ndjeheshin më mirë. Edhe 50 përqind e grave që morrën barna kundër dhimbjeve, barna natyrale shtesë ose të dyja, gjithashtu u ndjenë më mirë.

1 Koment »

  1. I’m more than happy to discover this site. I want to to
    thank you for ones time just for this wonderful read!!
    I definitely appreciated every little bit of it and I have you saved as a favorite to look at new information on your blog.

    Koment nga áo thun nữ đẹp — 11 Korrik, 2014 @ 7:49 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: