Astrit Lulushi’s Blog

29 Qershor, 2010

Metoda të reja për diagnostikimin e kancerit të gjirit

Filed under: Biologji,Mjekesi,Shkence,Teknologji — astritlulushi @ 1:28 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një teknikë eksperimentale mund të bëjë që një ditë të ulet numri i femrave me kancer në gji që i nënshtrohen biopsisë së gjirit për diagnostikimin e kancerit. Biopsitë kryhen kur mammogramet dhe ultratingujt nuk arrijnë të përcaktojnë nëse një gungë në gji është apo jo tumor kanceroz. Shumica e këtyre biopsive nuk arrijnë t’ia zbulojnë kancerin, dhe si rrjedhim femrat kalojnë nëpër një proces plot stres dhe shpenzime të panevojëshme.  Shkencëtarët në Universitetin e  Konektikatit morrën në shqyrtim 178 gratë që iu nënshtruan skanimit duke përdorur një kombinim të ultratingujvet dhe dritës infra të kuqe.

Rrezet infra të kuqe u përdorën për të dalluar indet e shëndetëshme nga ato kanceroze, sepse qelizat kanceroze janë më të ndjeshme ndaj kësaj lloj drite.  Autorët e studimit thonë se kjo teknikë eksperimentale jo kirurgjike mund të ndihmojë radiologët për të vlerësuar tumoret me përmasa të vogla ose mesatare, që zbulohen me vështirësi me mënyra tradicionale diagnostikimi. Prova të tjera klinike nevojiten para se kjo teknikë e re të përdoret gjerësisht në diagnostikimin e kancerit të gjirit.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: