Astrit Lulushi’s Blog

14 Korrik, 2010

SHBA, efektet e programit të ushqimit falas në shkolla

Filed under: Mjekesi,sociologji — astritlulushi @ 3:43 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Për më shumë se 60 vjet, shumë shkolla amerikane kanë zbatuar programe ushqimore të subvencionuara duke u siguruar nxënësve drekë pa pagesë. Më parë këta nxënës duhet të kualifikohen për të marrë pjesë në program. Programi Kombëtar  i Drekës në Shkolla vazhdon edhe sot dhe siguron dreka me çmime të ulta për më shumë se 100 mijë shkolla në mbarë Shtetet e Bashkuara. Kohët e fundit, doktor Peter Hinriç pranë universitetit Georgetown, kreu një studim mbi efektet afatgjatë të këtij programi, duke përdorur të dhëna nga një anketë e Institutit Kombëtar të Shëndetit. Në studim vihet re një shtim i dukshëm i mundësive për arsimim dhe suksese në mësime si rrjedhojë e programeve të drekave falas. Në studim thuhet se drekat e subvencionuara duket se i nxisin fëmijët të shkojnë në shkollë.

Por nga studimi doli se ky program nuk duket se ka ndonjë efekt të madh në shëndetin dhe dietën afatgjatë të nxënësve. Aktualisht, qeveria federale shpenzon mbi 8 miliardë dollarë për subvencionimin e ushqimit për mëngjese, dreka dhe pasdite për fëmijë në të gjithë vendin.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: