Astrit Lulushi’s Blog

20 Korrik, 2010

Trajtimi i fytyrës me ultratinguj

Filed under: Kulture,Mjekesi — astritlulushi @ 1:44 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Për shumë vite, teknologjia me ultra-tinguj është përdorur nga gratë shtatzëna për të parë foshnjet e palindura.  Tani, kjo teknologji është duke u përdorur nga gra e burra paksa të moshuar për t’i dhënë lëkurës së fytyrës një pamje më të re.  Larraine Gerelik është 61 vjeç. Miqtë i thonë se ajo duket shumë më e re. Por kur shihet në pasqyrë, asaj nuk i pëlqen vetja. “Nuk jam e kënaqur me lëkurën e fytyrës, që është pjesa kryesore e trupit ku femra tregon moshën e saj”, thotë Larraine. Kështu, ajo mendoi se kishte ardhur koha për një trajtim të fytyrës dhe shkoi në klinikën e doktor Brian Biesman në Nashville të shtetit Tenesi. Doktor Biesman përdor  një pajisje kozmetike me ultra-tinguj për tendosjen e lëkurës së fytyrës. Pajisja krijon nxehtësi dhe lëviz në pjesët ku pacienti dëshiron të përmirësojë cilësinë e lëkurës. Rezultati është i njëjtë me atë të operacionit plastik, por pa bisturi. Pajisja i lejon mjekut për të marrë imazhe me ultratinguj dhe kështu përcaktohet thellësia, energjia dhe nxehtësia e nevojëshme për trajtimin përkatës. Pajisja është prodhim i firmës ULTHERA, dhe ka vite që përdoret në disa vende të botës, ndërsa në Shtetet e Bashkuara vetëm pak muaj, pas miratimit nga Agjencia e ushqimeve dhe Barnave.  Tani për tani, doktor Brian Biesman është i vetmi mjek në Tenesi që ka në klinikën një pajisje të tillë. “Rezultat janë shumë të mira”, thotë ai. Kështu thotë edhe Loarraine, e cila ka trajtuar fytyrën e saj me ultratinguj. “Trajtimi nuk është pa dhimbje, por ndryshimi në pamje është i dukshëm”, thotë ajo.

1 Koment »

  1. Every weekend i used to go to see this web site, as
    i wish for enjoyment, since this this web site conations genuinely good funny material too.

    Koment nga cream pemutih wajah — 15 Gusht, 2014 @ 6:06 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: