Astrit Lulushi’s Blog

21 Shtator, 2010

Heqja e dhjamit pa nderhyrje kirurgjike

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 1:32 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Agjencia për kontrollin e cilësisë së ushqimeve dhe barnave miratoi kohët e fundit një mënyrë të re, jo kirurgjike, për heqjen e dhjamit nga trupi. Ekspertët thonë se kjo mënyrë nuk është për uljen e peshës trupore, por  vetëm për heqjen e dhjamit nga pjesë të trupit të cilat nuk reagojnë ndaj ushtrimeve fizike. Nick Katinazzo i është nënshtruar kësaj procedure. Ai është tepër i kënaqur me rezultatin. Procedura quhet Zeltiq dhe vepron në këtë mënyrë: specialisti lyen pjesën e caktuar me një lloj vazeline. Vazelina ka aftësi depërtuese e ftohëse dhe arrin të ngrijë qelizat yndyrore duke shkaktuar shpërbërjen a shkatërrimin e tyre. Për të njëtin qëllim, ekziston edhe një tjetër procedurë e quajtur Zerona, që përdor rreze lazer me energji të ulët. Doktor Lawrence Bass i kirurgjisë plastike  thotë, se është hera e parë që agjencia e ushqimeve dhe barnave miraton përdorimin e një teknologjie të tillë e cila synon pakësimin e yndyrnave në trup pa ndërhyrje kirugjike. Ish balerina Lisa Pittonyak ka shpenzuar rreth  1 mijë e 500 dollarë për të hequr dhjamin e tepërt. Ajo thotë se në fillimn ndjen një dhimbje të lehtë e cila pas 5 minutash zhduket sepse vendi mpihet plotësisht. Lisa është e kënaqur me rezultatin, dhjami në bark i është pakësuar. Zeltiq u miratua fillimisht për t’u përdorur si mjet anastezie gjatë procedurave në dermatologji. Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se pacientët mbipeshë nuk duhet të presim shumë prej kësaj metode. Dr Mathew Avram i Spitalit të Përgjithshëm në Masaçusets thotë se kjo mënyrë mund të përdoret vetëm për disa pjesë të trupit që nuk reagojnë ndaj ushtrimeve fizike. Disa ekspertë tregohen edhe më të kujdesshëm kur thonë se ndërkohë që procedura e re ka si objektiv vetëm yndyrën në sipërfaqe, ajo lë pa prekur dhjamin e dëmshëm në thellësi të trupit.

6 Koment »

 1. ju lutem me informoni nese ka mundesi mbi ndikimin e vitmines D ne multiplex sclerozen Me respekt

  Koment nga neska — 22 Shtator, 2010 @ 8:45 pm | Përgjigjuni

 2. JU LUTEM JAM 36 VJEQARE DHE KAM 87KG ME TREGONI KU MUND TA GJEJ KETE PREPARAT QE THONI JU QE MUND TA HEQ DHJAMIN PA NDERHYRJE KIRURGJIKALE DESHIROJ QE SA ME SHPEJT TE KAM KONTAKT SEPSE BARKU ME ESHT RRITUR SHUM JU LUartjoniTEM ME NDIHMONIKTHE PEREGJIGJJE NE EMAILIN,artjoni_3@hotmail.com

  Koment nga JETA — 1 Tetor, 2010 @ 10:51 am | Përgjigjuni

 3. Me njohtoni se: Ku munde te gjej kete preparat ne Kosove apo gjetiu .
  Respekt per rubriken tuaj e tonen .

  Koment nga Shaipi , Gjilan — 7 Tetor, 2010 @ 7:15 am | Përgjigjuni

 4. ju lutem ku gjendet ordinanca juaj me tregoni ne email se mami ka problem me dhjamin ju lutem me tregoni ku gjendeni qe sa me pare tiu vizitoj.klm

  Koment nga arta — 12 Maj, 2011 @ 10:54 am | Përgjigjuni


 5. Kjo procedure eshte kryer ne kete spital;

  Massachusetts General Hospital
  55 Fruit Street
  Boston, MA 02114
  Phone: 617-726-2000
  TDD Phone: 617-724-8800 (for the hearing impaired)

  Koment nga astritlulushi — 12 Maj, 2011 @ 2:55 pm | Përgjigjuni

 6. Kam barkun e Madhe nga dhjami si mundem ta hjek ju lutem me ndihmon numri 07867965136 fala baria

  Koment nga Bahri — 8 Qershor, 2014 @ 4:59 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: