Astrit Lulushi’s Blog

16 Mars, 2011

Analizë gjaku për të zbuluar herët Sëmundjet e Mushkërive

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 1:15 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Mushkëritë janë organe jetike që thithin oksigjenin nga ajri dhe e dërgojnë atë në gjak. Pavarësisht nga dëshmitë se tymi i duhanit dëmton mushkëritë, njerëzit vazhdojnë të pijnë. Sipas një studimi, një analizë e re gjaku mund të përcaktojë saktë se është koha për të lënë duhanin. Sëmundjet e mushkërive mbulojnë një gamë të çrregullimeve nga astma dhe gripi e deri tek tuberkulozi, emfizema ose bllokimi kronik i frymëmarrjes  apo COPD dhe kanceri. Disa nga shenjat paralajmëruese përfshijnë kollën kronike, gulçimin, kollën me gjak ose dhimbje gjoksi.  Por tani një analizë e re gjaku mund të zbulojë emfizemën që në fazat e herëshme.
Sipas një studimi botuar në revistën mjekësore mbi sëmundjet e frrymëmarrjes, shkencëtarët kanë njëjtësuar një veçori fizike në gjakun e atyre që pijnë duhan me sëmundje në mushkëri në fazë të herëshme.
E njëjta veçori (biomarker) ishte e pranishme edhe tek personat që pinin duhan por që nuk ishin të sëmurë. Ndërsa tek personat që nuk pinin duhan kjo veçori fizike në gjak nuk ekzistonte. Autorët e studimit arritën në përfundimin se prania e kësaj veçorie fizike mund të jetë shenjë e herëshme e emfizemës. Autorët e studimit sugjerojnë se një analizë gjaku që t’u tregojë duhanpirësve se mushkëritë e tyre janë duke u prekur nga sëmundja mund të jetë një nxitje e fortë për të lënë duhanin.

6 Koment »

 1. permendet ne studim se kur do mund te behet e mundur nje analise e tille gjaku per pacientet e zakonshem?
  faleminderit

  Koment nga Alush — 21 Mars, 2011 @ 4:22 pm | Përgjigjuni

  • Mire do ishte te bisedoni me mjekun tuaj.
   al

   Koment nga astritlulushi — 21 Mars, 2011 @ 7:17 pm | Përgjigjuni

  • mir dita une kom problem me frymarrje kur tmjanis kolli 3jav perpara mas 3javesh me nalet fryma shum deri sa me duhet teme qojn me ndim te shpejt ne spital qe 4 her me kan dodh kjo 3 her me kandodh ne ver 2 her jam kon ne bjeshk kam nejt 5 dit edhe jam qu herej per mengjes edhe ne 6 dit kolli muka shpeshtu edhe masandej fryma mukanal mekanqu ne spital gati per vdekje enuk po di qkame bo jam kon de shum mjek por nuk po din se qkakom te gjitha analizat ikam bo po tegjitha me kan dal mir smrami se 3 jav me kandodh ky problem edhe kam nejt 1jav ne spital te gjakoves por kol kam apet po jo shum nganiher jo shpesh duhanin nuke pi edhe nukekam pi kurr as alkoholin nukekam pi kurr te lutem me kshillo pak shkamebo se nuk po din kerkush

   Koment nga negji — 3 Mars, 2012 @ 12:52 pm | Përgjigjuni

 2. pershendetje.para pak kohesh,[rreth nje viti] kom nje ngritje te nivelit te hematocritit.ne dhjetor te vitit 2011 niveli ishte 59. ne janar te vitit 2012 niveli ishte 57,kurse ne korrik te vitit 2012 arriti 63.8. cme rekomandoni per te vepruar.

  Koment nga qendro zotaj — 3 Gusht, 2012 @ 10:41 am | Përgjigjuni

 3. Pershendjje, kam nje dhimje te fuqishme me kraharor,me meret fryma,nk mund te mbushem me frym,kam temperatur ,ethe,nqs vrapoj ose loz me litar rreth 10 min me djeg shum kraharori dhe nk mushem me frym,ka raste qe me doget shum zemra dhe naten kur flej gjum shumicen e rasteve nk mushem me frym,kam koh qe e kam kte gje,por qe dita dites po e ndjej po me bllokon me shum. kam lodhje te vazhdueshme dhe me vjen vetem gjum jam 20 vjece dhe kjo gje ka nja 2 vjet qe po me ndodh tani sa vjen e po shtohet..Cmendim keni per kete? ju flm

  Koment nga Une — 20 Shkurt, 2013 @ 5:44 pm | Përgjigjuni

 4. I dashur Astrit! Ne pergjithesi ndjehem mire,nuk kam temperature,oreks kam,por nuk e di pse kam nja tre dite qe bashke me gelbazen nxjerr dhe sasi gjaku.C’te bej per ta frenuar kete fenomen? Mos valle nga duheni? Ju lutem me jepni nje kshille se ku te drejtohem.Faleminderit!

  Koment nga Festim — 10 Shkurt, 2017 @ 9:54 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: