Astrit Lulushi’s Blog

29 Mars, 2011

Çrregullimi psikologjik ADHD dhe ngjyrimet artificiale ushqimore

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 2:10 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i qeverisë tregon se ngjyrat artificiale që u shtohen ushqimeve keqësojnë gjendjen e fëmijëve me ADHD, por nuk janë shkaktarë të këtij çrregullimi. Gati 1 në 10 fëmijë vuan nga ADHD, që është një çrregullimi psikologjik kur njeriu është hiperaktiv dhe i pavemendshëm. Shumë prej artikujve ushqimorë u shtohen ngjyra duke filluar që nga karamelet, makaronat, djathrave dhe pijeve freskuese. Industria ushqimore këmbëngul se ngjyrat artificiale nuk përbëjnë asnjë rrezik për shëndetin. Por këto ditë, agjencia e ushqimeve dhe barnave do t’a shqyrtëjë këtë çështje për të vendosur nëse në etiketat ushqimore të shënohet përmbajtja e ngjyrimit artificial edhe paralajmërimi mbi rrezikun e mundshëm ndaj ngjyrimeve të tilla.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: