Astrit Lulushi’s Blog

15 Prill, 2011

Çrregullimi bipolar, Catherine Zeta-Jones


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ekspertët thonë se kur njerëz të famshëm – si aktorja Catherine Zeta Jones – shpallin publikisht se trajtohen për çrregullim bipolar, ata ndihmojnë në zvogëlimin e përçmimit dhe heshtjes që shoqëria tregon ndaj sëmundjeve mendore.  Rasti i aktores Zeta Jones tregon gjithashtu se njerëzit mund të jenë të suksesshëm edhe nëse vuajnë nga një çrregullimi bipolar.

Sipas statistikave të Institutit Kombëtar të Shëndetit rreth  2% e amerikanëve janë të prekur nga  çrregullimi bipolar. Kjo sëmundje ndahet në 4 nëngrupe dhe çrregullimi bipolar 1 dhe 2 janë më të zakonshmit.

Zeta-Jones thotë se vuan nga çrregullimi bipolar 2. Ekspertët thonë se kur një person vuan nga çrregullimi bipolar 2, tek ai/ajo vihen re periudha të shkurtra depresioni që  karakterizohen nga energji e lartë, pagjumësi, mendime madhështie, euforike e hypermanie.

Ndërkohë që nuk dihet se çfarë e shkakton çrregullimin bipolar, ekzistojnë teori se sëmundja krijohet nga ndryshimet e balancave kimike në tru, përfshi boshllëqet midis qelizave të quajtura  synapses. Gjithashtu mendohet se sëmundja është gjenetike. Ekspertët thonë se çrregullimi bipolar është sëmundje e shërueshme dhe nuk duhet parë si një e metë e karakterit të personit.

1 Koment »

  1. […] Fituesja e çmimit Oscar, ka dy vjet vuan nga çrregullimi bipolar. […]

    Pingback nga Aktorja Zeta Jones dhe çrregullimi bipolar | Astrit Lulushi's Blog — 1 Maj, 2013 @ 3:12 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: