Astrit Lulushi’s Blog

30 Prill, 2011

Një libër që mungonte


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Me librin “Faik Konica; Jeta në Uashington”, kjo figurë deri-diku legjendë, vjen më afër, thuajse preket, çka mund t’a bëjë Konicën – pse jo? – edhe të arritshëm, për nga vlerat. Aktualiteti ka nevojë për njerëz si Konica. E tashmja nga ajo kohë, pak ka ndryshuar. Libri, me autor Ilir Ikonomin, doli kohët e fundit nga Shtëpia Botuese Onufri në Tiranë. Nëpërmjet hollësive të jetës së Konicës në Uashington (1926 – 1942),  Ikonomi sjell shumë fakte të reja, të përzgjedhura mes mijëra dokumenteve që zbuloi nëpër arkiva në SHBA dhe Evropë. Kur i gjithë libri shfletohet vemendshëm, njeriu nuk ka si të mos ndjejë se ka zbuluar edhe shumë anë të panjohura a të pafolura rreth karakterit të Konicës.

Falë këtij libri biografik (380 fq.), lexuesit tani mund të njihen me të dy anët e tij; Konicën inatçor, por edhe të këndshëm e me humor; beqar, por në shoqëri me femra; në dukje larg jetës mondane, por që i pëlqente ajo; armik i dikujt, por edhe mik për jetë; sa i matur e i sjellshëm, aq i ashpër e fjalë-shfrenuar; shkruante shkurt, sepse nuk gjente kohë për më gjatë, ose siç thoshte, ” sepse pak shqiptarë lexojnë”; punonte rëndë, por edhe njësoj pushonte; gjithmonë shpenzonte më shumë sesa kishte; gëzohej, por edhe vuante shpirtërisht kur njëra palë e merrte shumë seriozisht apo e mbi-lëvdonte, pala tjetër e sulmonte ose nuk e përfillte fare, ndërsa asnjera e as tjetra nuk e kuptonte.

Me një lexim midis rreshtash, njeriu mund të nënkuptojë edhe shumë anë psikologjike; se gjatë gjithë jetës – veçanërisht në Uashington – Konica veproi sipas parimit të vet “konician” – ku çdo shkëlqim intelektual do të ishte i kotë, do të ishte i humbur, pa një kompromis me ngjarjet politike, dhe anasjelltas; asnjë zhvillim a regjim politik nuk do të ishte në gjendje të ndihmonte si duhej një vend a popull pa një bashkëpunim me dijen. Në ketë frymë bashkëpunimi me politikën veproi Konica, kur pranoi  postin e ministrit shqiptar ne Uashington; edhe Noli, kur kërkoi ndihmë financiare nga armiku i tij, Gjithashtu, njësoj veproi edhe Zogu, i cili me intuitën e tij proverbiale e kishte kuptuar sesa i domosdoshëm ishte kompromisi me të dy këta përfaqësues të mëdhenj të dijes e kulturës. Ishte Lufta e Dytë  që prishi rrjedhshmërinë e lidhjeve të tilla dhe pas-lufta e cila solli një tjetër regjim politik – pa asnjë mirëkuptim a ndjenjë tolerance – i cili shmangu ose asgjësoi njerëz me nivel dijesh, dhe përbalti njohuritë e trashëguara, duke shpallur armik të vetët dhe gjithë botën.

3 Koment »

 1. Nuk e kam lexuar ende librin ne fjale ,por kam lexuar dy librat tuaj z Lulushi dhe jane vertete shume te dobishem dhe te kendshem ne te lexuar .
  Shpresoj ta lexoj se shpejti librin e kolegut Tuaj .

  Koment nga Iliri — 16 Qershor, 2011 @ 8:59 am | Përgjigjuni

 2. Libra botohen ketu dhe ne atdhe kuptohet edhe ne Kosove, Mal te zi,Maqedoni etj ,vendet ku diaspora punon e jeton.
  por ne bibloteka ku studjohen e lexohen shume librat nuk ndodhen
  Marrim vetem nje rajon qe njof qe ka botuar me dhjetra apo qindra libra
  Malsia e Gjakoves ka shume shkrimtarë, poete ,studjesa, shkenctarë qe kanë shkruar dhe janë shume te publikuar.
  Por ne bibloteken e New Yorkut ka shume pak libra shqip.Vetm nje shembull;
  Ne te gjitha raftet e librave te ndara me koridore ka libra nga gjitha shtetet
  Greku kryeson pas Rusise e Kines,e Latineve.Shqiperia ka nje rrjesht prej 8 pellemb gjatësi arersisht 160 cm ose 7o libra.
  Para disa vite ka patur 20-30 libra ,por kete vite nje punonjes u intersua dhe arriti ne 7o.Nga rajoni i Tropojes janë vetem 3 libra :Mr.Mehmet Elezit, Ms.Brunilda Zllames,Mr.Basnik Muftafes)
  I takon Vendlidjeve Shqiperise.Kosoves, shqiptarve ne Mal te zi,Serbi,Maqedoni e diasporë te furnizojn diasporen me libra. Edhe ketu nuk ndodhen librat e Fan Nolit,Konices,pak Kadare Agolli te tjeret me therime.
  Pse??
  Bibloteka eshtë vater e studimeve dhe e dijese. Edh amerikanet kerkojnë njohuri per ALBANIAN Por mungojn libra dhe te shkenctareve Frasherit Cabejt,Kocaqi,Pilkes,A.Matit etj etj.
  Per Konicen ka pak botime si diplomat politikan etj,po ashtu dhe per rolin politik e fetar te Nolit,per kishen autoqefale shqiptare orthodokse,per nderhyrjne dhe lutjet e bera per mbrjtjen e shqiperise..
  Mendoj Edhe ky liber i botuar nga Mr.Ilir Ikonomi duhet shperndahet ne Bibloteka.
  Ministria Arsimit e Jashtme,Ambasadoret,Min,turizmit mund te ndihmojne
  Le te shpresojm.
  Fatbardh Doci S.C.
  New Yor19 gusht 2011

  Koment nga Fatbardh Doci — 19 Gusht, 2011 @ 4:52 pm | Përgjigjuni

 3. libri besoj se pasqyron jeten e vertete te njeriut me te ditur te letersise shqiptare perkthyesit besoj se edhe ne do ta kemi ne biblioteken tone
  ah malli I atdhetut malli I shqiperise ….
  Mendoj se duhet ta posedoj çdo shkollë dhe çdo bibliotekë e qytetit.,mbesim me shpresë për këte ,koment nga fadili.

  Koment nga fadili — 27 Nëntor, 2012 @ 5:43 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: