Astrit Lulushi’s Blog

30 Maj, 2011

Pagjumësia lidhet me mbipeshën edhe tek fëmijët

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ka kohë që mungesa e gjumit është lidhur me shtimin e peshës trupore tek të rriturit. Tani, një studim i botuar në revistën mjekësore britanike (BMJ) , tregon se një lidhje e ngjashme midis pagjumësisë dhe mbipeshës vihet re edhe tek fëmijët.

(more…)

27 Maj, 2011

Rekomandime të reja për gratë shtatzëna

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kanë kaluar pothuasje 10 vjet nga dita kur Kongresi amerikan i mjekëve Obstretikë dhe Gjinekologë lëshoi rekomandimet e para për gratë shtazëna. Tani këto këshilla janë përditësuar.

(more…)

25 Maj, 2011

Peshk i pjekur, për një zemër të shëndetshme

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Përfitimet shëndetësore te acideve yndyrore omega-3 janë të dokumentuara mirë. Mishi i peshkut është i pasur me omega-3. Por rëndësi kyçe ka edhe mënyra sesi gatuhet peshku: Ka me shume vlera ushqimore i pjekur apo i skuqur?
(more…)

23 Maj, 2011

SHBA, Shtohen rastet e lindjeve në shtëpi

Filed under: Kulture,Mjekesi — astritlulushi @ 12:48 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Sipas një raporti të ri nga Qendra amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve, gjatë vitit 2008 në Shtetet e Bashkuara ka pasur mbi 28-mijë lindje në shtëpi ose 20 përqind më shumë sesa në vitin 2004. (more…)

19 Maj, 2011

I ftohuri i zakonshëm, pasoja jo të zakonshme

Filed under: Biologji,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 2:49 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një ditë Erin Martin, nënë dhe pronare e një biznesi, u prek nga i ftohuri i zakonshëm. Ajo humbi zërin. Kaluan javë, e muaj, dhe ajo po njësoj: i ftohuri i iku, po ashtu edhe zëri.
“Unë vetëm përshpëritja, zë nuk kisha”, thotë ajo.
(more…)

18 Maj, 2011

Kafeja, më e shëndetshme sesa mendohej – parandalon kancerin

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kafeja është bërë një pije thuajse e zakonëshme. Rreth 60 përqind e amerikanëve e pijnë atë çdo ditë. Tani, rezultatet e një studimi thonë se pirja e kafesë, qoftë edhe një filxhan në ditë, mund të sjellë përfitime të mëdha për shëndetin. Kafeja, thonë shkencëtarët, vepron në organizëm si pengesë ndaj kancerit, tek burrat dhe gratë. (more…)

16 Maj, 2011

Problemet martesore, shkak për pagjumësi kronike për foshnjet

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Dihet se grindjet martesore mund të ndikojnë negativisht shëndetin shoqëror dhe  emocional të fëmijëve. Tani thuhet se grindjet martesore mund të mbajnë zgjuar jo vetëm çiftet por edhe fëmijët e tyre. (more…)

11 Maj, 2011

Një “Recetë” për meditim

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Përdorimi i mjekësisë plotësuese dhe alternative ka ardhur duke u shtuar. Disa thonë se kjo rritje është rezultat i të ashtuquajturës terapia trup-mendje; praktikë që përqëndrohet në ndërveprimet e mendjes, trupit dhe sjelljeve me synim për të afektuar funksionet fizike dhe për të përmirësuar shëndetin. Shembuj të mjekësisë plotësuese janë meditimi, yoga dhe tai chi. (more…)

10 Maj, 2011

Më pak ekspozim të fëmijëve ndaj skanimeve mjekësore CT

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Skanimet C-T përdoren shpesh nëpër spitale. Ato ndihmojnë për diagnostikimin e shumë sëmundjeve. Fëmijët u nënshtrohen skanimeve të tilla kur pësojnë lëndime të lehta në kokë. Nga skanimi CT qe perdor rreze X, mjeket përftojne imazhe 3 dimensionale te organeve brenda trupit, dhe pastaj i shqyrtojne ato ne ekran kompjuterik.

(more…)

8 Maj, 2011

Rritja e temperaturës shton rastet e alergjive

Filed under: Biologji,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 11:50 am
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Pranvera është në lulëzim të plotë, por për shumë njerëz me alergji, kjo stinë është edhe e keqe; hundë që rrjedhin, teshtitje, sy të skuqur e të përlotur. Të gjitha këto fillojnë me pranverën. Statistikat tregojnë se pranvera e vitit të kaluar ishte më e keqja përsa i përket alergjive. Por ky vit, si pasojë e dimrit me borë dhe shirave të shumtë në fillim të pranverës, parashikohet të jetë edhe më i keq për njerëzit me alergji dhe të tjerë në rrezik për t’u prekur.  (more…)

Faqja Pasuese »

Blog te WordPress.com.