Astrit Lulushi’s Blog

8 Maj, 2011

Rritja e temperaturës shton rastet e alergjive

Filed under: Biologji,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 11:50 am
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Pranvera është në lulëzim të plotë, por për shumë njerëz me alergji, kjo stinë është edhe e keqe; hundë që rrjedhin, teshtitje, sy të skuqur e të përlotur. Të gjitha këto fillojnë me pranverën. Statistikat tregojnë se pranvera e vitit të kaluar ishte më e keqja përsa i përket alergjive. Por ky vit, si pasojë e dimrit me borë dhe shirave të shumtë në fillim të pranverës, parashikohet të jetë edhe më i keq për njerëzit me alergji dhe të tjerë në rrezik për t’u prekur.  Në kërkim të shkaqeve të shtimit të rasteve të alergjive, shkencëtarët matën temperaturat dhe nivelin e polenit në 10 zona në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, nga viti 1995 deri më 2009. Gjatë vëzhgimeve, ata vunë re se temperaturat e larta shkaktojnë teshtitjen tek njerëzit. Shkencëtarët mendojnë se mund të kenë gjetur një lidhje midis temperaturës dhe shëndetit. Ata thonë se ndërsa temperatura e globit rritet, po ashtë rritet edhe indeksi i vuajtjes së personave me alergji. Duket se shtimi i dioksidit të karbonit ndikon jo vetëm në ngritjen e temperaturës. Doktor David Land i Klinikës së Klevelandit thotë se rritja e temperaturës shpejton rritjen e bimëve kështu që ato bëhen të afta për të prodhuar më shumë polen dhe si rrjedhim më shumë njerëz me alergji.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: