Astrit Lulushi’s Blog

10 Maj, 2011

Më pak ekspozim të fëmijëve ndaj skanimeve mjekësore CT


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Skanimet C-T përdoren shpesh nëpër spitale. Ato ndihmojnë për diagnostikimin e shumë sëmundjeve. Fëmijët u nënshtrohen skanimeve të tilla kur pësojnë lëndime të lehta në kokë. Nga skanimi CT qe perdor rreze X, mjeket përftojne imazhe 3 dimensionale te organeve brenda trupit, dhe pastaj i shqyrtojne ato ne ekran kompjuterik.

Skanimet CT kanë ndryshuar rrënjësisht mënyrën e diagnostikimeve. Por një studim botuar në revistën “Pediatrics” thotë se fëmijët që dërgohen në klinikat e urgjencës pasi kanë pësuar lëndime të lehta në kokë, duhet te mbahen per nje kohe nen vezhgim dhe jo medoemos duhet t’u nënshtrohen skanimeve CT.

Autorët e studimit shqyrtuan mbi 42 mijë raste dhe zbuluan se fëmijët të cilët fillimisht u mbajtën nënvëzhgim për shenja lëndimesh, kishin më pak gjasa që të dërgoheshin për t’u skanuar. Si perfundim, mbajtja e femijeve nënvëzhgim për një farë kohe mund të jetë një mënyrë për të pakësuar rastet e ekspozimit të tyre ndaj rrezeve X, radioaktiviteti i te cilave demton shendetin në periudhe afatgjate, thuhet ne studim.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: