Astrit Lulushi’s Blog

16 Maj, 2011

Problemet martesore, shkak për pagjumësi kronike për foshnjet


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Dihet se grindjet martesore mund të ndikojnë negativisht shëndetin shoqëror dhe  emocional të fëmijëve. Tani thuhet se grindjet martesore mund të mbajnë zgjuar jo vetëm çiftet por edhe fëmijët e tyre. Një studim i botuar në revistën Zhvillimi i fëmijëve (Child Development) thotë se problemet e martesës mund të jenë paraardhës të problemeve të gjumit për fëmijët. Autorët e studimit morrën në shqyrtim 357 familje me një foshnje të birësuar në lindje. Këtë përzgjedhje shkencëtarët e bënë për të eleminuar gjenet e përbashkëta si shpjegim për ngjashmëritë midis prindit dhe fëmijës.

Çiftet iu përgjigjën pyetjeve të tilla si: “A keni biseduar ndonjëherë seriozisht me partnerin tuaj rreth ndarjes ose shkurërëzimit?”

Autorët e studimit zbuluan se një martesë e paqëndrueshme kur fëmija ishte 9 muajshe parashikonte probleme pagjumësie tek foshnjet kur ata mbushnin moshën 18 muajshe. Studimi arrin në përfundimin se efektet e problemeve martesore tek një fëmijë shfaqen në formën e pagjumësisë më herët sesa mendohej.

1 Koment »

  1. Outstanding post however I was wondering if you could write a
    litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate
    a little bit more. Bless you!

    Koment nga Debt collector — 20 Gusht, 2014 @ 6:56 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: