Astrit Lulushi’s Blog

Qershor 2, 2011

Vaksina e gripit dhe shtatzënia

Filed under: Biologji,Mjekesi — astritlulushi @ 7:11 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Për dekada me radhë, miliona gra shtatzëna kanë ndjekur këshillat e mjekut ose kanë ngurruar për t’u vaksinuar kundër gripit. Studimet tani tregojnë se përfitimet nga vaksinimi mund të jenë më të shumta sesa mendohej më parë. Prej kohësh mjekët kanë rekomanduar vaksinën kundër gripit për pacientet shtatzëna. Kjo për arsye se gratë që presin të lindin janë në një rrezik më të madh për ndërlikime nga gripi, përfshi lindje  të  foshnjes nënpeshë, lindje të parakohëshme dhe vdekje e nënës gjatë lindjes

Shkencëtarët pranë universitetit Emory në Atlanta, morrën në shqyrtim të dhënat shëndetësore të rreth 4 mijë grave dhe vunë re se  foshnje e lindura nga nëna të vaksinuara kishin patur 40 përqind më pak gjasa për të lindur parakohe – dhe 69 përqind më pak gjasa për të lindur nënpeshë normale, në krahasim foshnjet e lindura nga nënat që nuk ishin vaksinuar. Gjithashtu duket si jo rastësi që përfitimet nga vaksina u vunë re vetëm në ato lindje që kishin ndodhur gjatë stinës së gripit që zgjat nga 1 tetori deri më 31 maj.

Advertisements

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: