Astrit Lulushi’s Blog

17 Qershor, 2011

SHBA, jetëgjatësia e grave në rënie në disa pjesë të vendit


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës
Njerëzit janë mësuar të dëgjojnë se gratë rrojnë më gjatë sesa burrat. Një nga arsyet? “Sepse gratë tregojnë më shumë kujdes për shëndetin e tyre”, thonë disa. Por pas dekadave në rritje, jetëgjatësia mes grave është në rënie në shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara, një vend, ku për kujdesin shëndetësor shpenzohet më shumë se në çdo vend tjetër të botës. Kjo është arsyeja që rezultatet e studimit të kryer nga Instituti i vlerësimit të Shëndetit (IHME) ngrenë pyetje dhe vetulla.

Doktor Christopher Murray i Institutit për vlerësimin e shëndetit thotë se rezultatet janë befasues edhe për vetë autorët e studimit. Në 1/4 e Shteteve të Bashkuara, jetëgjatësia e femrave por bie. Gratë vazhdojnë të jetojnë mesatarisht 80 vjeç, më gjatë sesa burrat që kanë një jetëgjatësi mesatare prej 75 vjetësh. Por sipas studimit, burrat po e rrisin jetëgjatësinë me shpejtësi të dyfishtë.

Shtrohet pyetja “çfarë po ndodh?”

Doktor Murray thotë se tani më shumë gra pinë duhan. Epidemia e obesitetit është më e perhapur tek gratë sesa tek burrat dhe procesi që nxit presioni i gjakut dhe kolesterina e larte, është shumë më i rëndë tek gratë.

Doktor James Fang në qendrën mjekësore të Klevelandit nuk befasohet nga këto rezultate. Ai thotë se mendimi ekzistues – i gabuar – është se gratë nuk preken shpesh nga sëmundje të zemrës. Por goditjet në zemër përbëjnë shkakun kryesor të vdekjeve për gratë dhe diganostikimi i rrezikut për këto goditje, si tensioni i lartë i gjakut dhe kolesterina e lartë, përbëjnë një sfidë. Doktor Fang thotë se për sëmundje të tilla, burrat trajtohen në mënyrë më këmbëngulëse a më
agresive sesa gratë. Doktor Fang është i mendimit se një nga faktorët që jetëgjatësia e pritëshme e grave po bie, është se gratë kryesisht janë më stoike sesa burrat, dhe kanë një kufi durimi më të lartë ndaj dhimbjeve. Qëndresë femërore në këtë rast, që dëmton.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: