Astrit Lulushi’s Blog

17 Gusht, 2011

Jetë më të gjatë nëpërmjet ushtrimeve fizike

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 12:36 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Përfitimet nga ushtrimet fizike janë të pamohueshme.

Një studim i ri botuar në revistën Lancet thotë se vetëm 15 minuta aktivitet fizik në ditë mund të shtojë vite në jetën e njeriut.

Autorët e studimit vëzhguan mbi 400 mijë tajvanezë nga viti 1996 deri në vitin 2008 dhe rezultatet ishin:

– 15 minuta veprimtari fizike në ditë pakësojnë 14 përqind rrezikun e vdekjes
– shtojnë 3 vjet jetëgjatësinë, krahasuar me njerëzit jo-aktivë
– ulin 10 përqind rrezikun e vdekjes nga kanceri

Çdo shtesë prej 15 minutash ushtrime të përditëshme fizike ul 1 përqind më tej rrezikun e vdekjes nga kanceri, dhe ul 4 përqind më tej rrezikun e vdekjes nga sëmundje të tjera në përgjithësi.

Kjo ulje rreziku vazhdon deri sa koha e ushtrimeve fizike arrinë në 100 minuta në ditë. Pas kësaj përfitimet nuk rriten më, pavarësisht shtimit të kohëzgjatjes së ushtrimeve fizike, thuhet në studim.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: