Astrit Lulushi’s Blog

1 Shtator, 2011

Kujtesë shëndetësore për prindërit me fëmijë në moshë për shkollë


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ndërsa viti i ri shkollor fillon, ekspertët e shëndetësisë thonë se gjëja kryesore për prindërit në këtë periudhë është vaksinimi;

Për fëmijët në moshë për kopësht parashkollor;

– DTAP për difteri, tetanoz, pertusis

– POLIO
– Vaksinë shtesë kundër fruthit, shytave, rubeolës

– Vaksinën përfundimtare kundër lisë së dhenve

Për fëmijët në moshë për shkollë fillore;

– Vaksina kundër sëmundjes Meningococcal ku përfshihet Meningitis

– Vaksina përforcuese kundër tetanozit.

Për fëmijët në moshë për shkollë të mesme;

– Kontroll për abuzimin e substancave kimike (drogë)

– Kontroll për Depresion

– Kontroll të përvitshëm mjekësor

Disa ekspertë thonë se adoleshentëve duhet t’u jepet shansi të flasin me mjekun vetëm për vetëm, pa praninë e prindërve.

Atina e vjeshtës do të thotë periudhë gripi, prandaj edhe vaksina kundër gripit duhet të përfshihet në listën e kujdesit për fëmijët që kthehen në shkollë e kopësht.

Nuk duhet harruar ekzaminimi i syve; ndonjëherë fëmijëve në klasë u vjen turp të pranojnë se nuk janë në gjendje të shohin se çfarë është shkruar në dërrasën e zezë.

Gjithashtu, prindërt duhet t’u rikujtojnë fëmijëve higjenën në klasë – larja e duarve dhe mbulimi i gojës kur kolliten, këshillojnë ekspertët e shëndetësisë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: