Astrit Lulushi’s Blog

19 Shtator, 2011

Një hap i madh i suksesshëm në luftën kundër kancerit në vezore


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Përparimet teknologjike mund t’i ndihmojnë mjekët për të zbuluar dhe trajtuar kancerin në vezore, kancer kryesor vdekjeprurës për gratë. Një studim i ri nga shkencëtarët në Universitetin Purdue në shtetin amerikan Indiana, hedh dritë mbi mënyrën sesi mjekët mund t’i dallojnë tumorët në vezore.

Është dritë neoni në errësirë që mund të ndryshojë përgjithmonë luftën kundër kancerit. Mjekët e quajnë imazh fluoreshent. Kjo teknikë e shpikur nga shkencëtarët në Universitetin Purdue i shndërron qelizat kanceroze të vezore, në pika të shndritëshe duke i zbuluar ato plotësisht.

Doktor Filip Low në universitetin Purdue thotë se siç shihet kjo qelizë kancerose që ndriçon si llampë neoni, kështu mund të zbulohen edhe një numër i madh qelizash të sëmura që me metoda të tjera do të ishte e pamundur të dalloheshin.

Kjo procedurë u mundëson kirurgëve të shohin qelizat kanceroze që janë 30 herë më të vogla sesa ato që ishte e mundur të dalloheshin më parë; dhe u lejon atyre të zbulojnë deri në 5 herë më shumë depozita qelizash kanceroze sesa më parë. Kjo teknikë ka filluar të përdoret nga kirurgë në Evropë.

Doktor Filip Low thotë se parashikon që procedura e re të përdoret për rreth 40 përqind të kancereve, duke ndikuar dukshëm në shtimin e jetëgjatësisë së njeriut.

Një ndriçim i ngjashëm qelizash është duke u përdorur edhe në Klinikën e Klevelandit në shtetin Ohajo, nga kirurgët për të dalluar forma të tjera kanceresh në organe të ndryshme.

Ndërsa Klinika Mayo ka në plan të fillojë së shpejti procedurën me dritë fluoreshente në kirurgji. Klinika Mayo është një grup a sistem shëndetësor me rreth 70 spitale në disa shtete amerikane.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: