Astrit Lulushi’s Blog

29 Shtator, 2011

Pension pa iluzion


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shumica e amerikanëve mbi 50 vjeç planifikojnë të jenë më aktivë e më të shëndetshëm kur të dalin në pension. Por një anktetë tregon se ata duhet t’a shikojnë këtë çështje me një sy më realist.

Disa ekspertë thonë se personat tani në prag të pensionit janë jo vetëm të papërgatitur, por ushqejnë edhe iluzion të gabuar për shëndetin e tyre në pension.

Vetëm 13 përqind e mbi 50 vjeçarëve, parashikojnë që shëndeti i tyre të bjerë kur të dalin në pension.

Rreth 40 përqind e atyre që kanë dalë në pension thonë se shëndeti i tyre është keqësuar.

Anketa e kryer nga radioja publike kombëtare (NPR), fondacioni Robert Wood Johnson dhe shkolla e shëndetit publik në universitetin e Harvardit, tregon se më shumë se 70 përqind e personave në prag të pensionit shtojnë veprimtaritë dhe ushtrimet fizike; mbi 65 përqind ndryshojnë dietën; dhe mbi 80 përqind kujdesen më shumë rreth cilësisë së ushqimeve që hanë.

Vetëm 1 përqind parashikojnë t’i pakësojnë ushtrimet fizike kur të dalin në pension, ndërsa 33 përqind e atyre tashmë në pension thonë se kryejnë më pak ushtrime fizike.

Sipas anketës, gjithnjë e më shumë njerëz mbi 50 vjeç janë të vetëdijshëm se shpenzimet për një kujdes afatgjatë, si jetesa në shtëpi pleqsh, jetesa në familje me ndihmën e të tjerëve ose kujdesi në shtëpi, mund të shkaktojnë për ‘ta vështirësi financiare. Shumica e personave në prag të pensionit shprehin shqetësim nëse do të jenë vallë në gjendje t’i përballojnë këto shpenzime.

BURIMI:

<http://www.npr.org/2011/09/28/140853479/boomers-delusion-about-health-in-retirement>

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: