Astrit Lulushi’s Blog

6 Tetor, 2011

Trajtim kirurgjik i dhimbjes kronike

Filed under: Biologji,Mjekesi,Teknologji — astritlulushi @ 7:01 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Rreth 100 milionë amerikanë vuajnë nga dhimbjet kronike. Krahas vuajtjeve njerëzore, këto dhimbje kushtojnë deri në 600 miliardë dollarë në vit në kujdes mjekësor dhe prodhimtari.

Para 7 vjetësh, Linda Brown u diagnostikua me “Trigeminal Neuralgiat”, gjendje që krijohet kur një enë gjaku shtyhet ndaj një nervi kryesor në fytyrë, duke shkaktuar dërgimin e sinjaleve të gabuara dhimbjesh në tru. Edhe presioni më i vogel, si p.sh., mbështetja e fytyrës në jastëk të butë ose një fllad i lehtë në fytyrë, mund të ndjehet si një goditje e dhimbshme në fytyrë.

Si miliona amerikanë, Linda Brown kërkoi shpëtim tek barnat kundër dhimbjeve. Sa më shumë barna merrte, aq më shumë ajo kishte nevojë. Dhe doktor pas doktori, vazhdonin t’i jepnin barna sa herë që ajo kërkonte. Kjo gjendje vazhdoi derisa një prej mjekëve i tha “jo më ilaçe, sepse ka mënyra të tjera për të ndalur dhimbjet.”

Doktoresha Dong Kim, është neurokirurge në qëndrën shkencore “UTHealth and Memorial Herman” në Houston të Teksasit. Ajo i krey Lindës një operacion, gjatë të cilit fijen nervore e mbështolli në një gjatësi prej disa milimetrash me një element të butë, në mënyrë që nervi të mos prekte venat e gjakut që shkaktonin dërgimin e sinjaleve të gabuara në tru. Për Lindën kjo ishte një mrekulli, që e ndjen sa herë që zgjohet. Ajo ka kohë që nuk merr më barna dhe tashmë jeton pa asnjë dhimbje.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: