Astrit Lulushi’s Blog

Tetor 7, 2011

Shenjat paralajmëruese të kancerit pankreatik


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kanceri pankreatik është lloji më vdekjeprurës mes sëmundjeve kanceroze. Rreth 37 mijë amerikanë vdesin çdo vit prej tij. Me këtë kancer janë përballur vitet e fundit aktori Patrick Swayze, shkencëtari i informatikës Randy Pauch dhe themeluesi i firmës Apple, Steve Jobs; që të tre vdiqën, e humbën betejën me ‘të, rreth moshës 50 vjeçare.

Por cilat janë shenjat paralajmëruese të kancerit pankreatik?

Ekspertët thonë se Steve Jobs u përball me një lloj tepër të rrallë kanceri në pankreas. Vetëm 3 përqind e kancereve në pankreas i përkasin këtij lloji të veçantë. Doktoresha Lisa Ganjhu në spitalin St. Luke’s Roosevelt në Nju Jork, thotë se problemi kryesor me kancerin në pankreas është se nuk ka një analizë përkatëse për metastazat e tij. Simptoma më e herëshme është humbja e oreksit, dhimbje barku dhe shenja diabeti. Lista e njerëzve të famshëm që kanë humbur jetën nga kanceri pankreatik është e gjatë, mes të cilëve Luçiano Pavaroti, Michael Landon, Donna Reed.

Profesor Randy Pauch, shkencëtar informatike, i cili vdiq nga kanceri pankreatik në vitin 2004, pa mbushur 45 vjeç, kur e pyesnin sesi i filloi sëmundja thoshte; “fillimisht pak i lodhur, pak i pafuqishëm, pak fryerje në bark, pak zverdhje të lëkurës dhe pak kruarje të saj.”

Shpresë, duke jetuar për momentin, ishte mesazhi që la para se të vdiste aktori Patrik Swayze: “Jetova me mundim për 10 muaj, aq sa shumë njerëz me këtë sëmundje do të ishin dorëzuar. Jetoj nga momenti në moment. Mund të jetoj me këtë sëmundje tani e në të ardhmen. I them sëmundjes, eja, më sulmo me të gjitha sa ke se unë do të mund.”

Dhe të tjerët kanë luftuar për të jetuar ditën tjetër. Gjykatësja Ruth Bader Ginsburg iu nënshtrua operacionit në pankreas në vitin 2009 dhe 18 ditë më vonë u kthye në punë në Gjykatën e Lartë.

Advertisements

5 Koment »

 1. Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
  when i read this paragraph i thought i could also make
  comment due to this brilliant piece of writing.

  Koment nga basket montante guess — Qershor 22, 2014 @ 5:16 am | Përgjigjuni

 2. Wonderful site you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums
  that cover the same topics discussed here? I’d really love to
  be a part of community where I can get advice from other
  knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks!

  Koment nga kepala — Gusht 11, 2015 @ 5:00 pm | Përgjigjuni

 3. Helpful info. Fortunate me I found your site
  by accident, and I am stunned why this twist of fate
  did not took place earlier! I bookmarked it.

  Koment nga xxx — Nëntor 28, 2015 @ 6:31 am | Përgjigjuni

 4. Amazing! Its actually awesome paragraph, I have
  got much clear idea concerning from this piece of writing.

  Koment nga xxx — Dhjetor 1, 2015 @ 12:24 am | Përgjigjuni

 5. Good way of telling, and nice artiucle to take facts about my
  presentation topic, which i am going to deliver in school.

  Koment nga best hetty hoover — Mars 30, 2016 @ 2:21 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: