Astrit Lulushi’s Blog

3 Nëntor, 2011

Lëkura ka “sy”


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës
Trupi është organizëm i përbërë nga organizma më të vogla. Pra, çdo organizëm është trup në miniaturë dhe logjikisht, në vetëvete duhet të ketë gjitha tiparet; tru, gojë, sy, veshë etj.

Për këtë shkenca është e vetëdijshme, por e ka vështire t’a provojë a përcaktojë. Prandaj puna e shkencëtarëve vazhdon, nxitur nga e panjohura.

Nga ky prizëm, shkencëtarët prej kohësh kanë pyetur: Si e di lëkura për të filluar procesin e nxirrjes, pasi rrezet e diellit e godasin atë? Përgjigja vazhdon të jetë disi mister.
Tani, shkencëtarët kanë zbuluar se lëkura ka “sy” dhe është në gjendje të “shohë” afrimin e rrezeve ultravjollcë të diellit duke përdorur një ndjesor drite, pigment që gjendet edhe në sytë tanë. Sapo lëkura “sheh” rrezet e diellit, ajo e di se po ekspozohet ndaj rrezatimit të dëmshëm ultravjollcë, dhe fillon të ndryshojë ngjyrë (të nxihet), thotë Elena Oancea, profesoreshë e biologjisë në Universitetin Brown.
Procesi është shumë i shpejtë, thotë ajo, dhe nxirrja e lëkurës e ekspozuar në diell, është përgjigje mbrojtëse ndaj melanomës. Melanina është pigmenti përgjegjës për nxirrjen e lëkurës. Besohet se Melanina thith radioaktivitetin (të gjitha rrezet e dëmshme) duke mbrojtur qelizat e lëkurës nga rrezet ultravjollcë të diellit.
Burimi: http://www.technewsdaily.com/

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: