Astrit Lulushi’s Blog

8 Nëntor, 2011

Një vaksinë e rikombinuar kundër kancerit në gji dhe vezore duket premtuese


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Vaksina e re rikombinuar (Transvac) quhet Poxviral dhe një studim në revistën “Klinical Cancer Research”” thotë se ajo është treguar e efektshme për ngadalësimin e zhvillimit të kancerit në gji dhe vezore – dhe në zgjatjen e jetës së pacienteve.

Në studim u përfshinë 26 gra me kancer në gji e vezore, të cilat ishin trajtuar më parë me kimoterapi.

Për 12 paciente me kancer në gji, vaksina e vonoi 12 muaj e gjysmë përparimin e sëmundjes dhe zgjati mbijetesën mesatarisht afro 14 muaj.

Për 14 pacientet me kancer në vezore, avancimi i sëmundjes u vonua 2 muaj – dhe mbijetesa u zgjat mesatarisht 15 muaj.

Autorët e studimit thonë se këto prova klinike tregojnë se vaksina e rikombinuar Poxviral është përfituese për disa paciente dhe efektshmëria e saj varet nga ashpërsia e sëmundjes dhe fuqia e sistemit të tyre imunitar.

Shkencëtarët thonë se disa paciente vazhduan të reagonin shumë mirë ndaj terapive të tjera, pas daljes nga studimi. Autorët thonë se shqyrtime e kërkime të tjera nevojiten.

1 Koment »

  1. De acordo com quase tudo que fora colocado nesse post. Muito
    bom esse texto, felicidades à esse site.

    Koment nga Bonita — 1 Shtator, 2015 @ 1:09 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: