Astrit Lulushi’s Blog

14 Nëntor, 2011

Fëmijët dhe Kolesteroli

Filed under: Biologji,Gjenetike,Kulture,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 8:46 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Forcimi i arterieve është problem jo vetëm për të rriturit. Akademia amerikane e pediatrisë tani rekomandon që të gjithë fëmijët 9 vjeç e sipër duhe të kontrollohen për nivel të lartë kolesteroli.

Por ata janë ende fëmijë! Si mund të kenë probleme kolesteroli?, mund të pyesë dikush.

Përgjigja është e thjeshtë. Studimet e fundit kanë treguar se 8 përqind e fëmijëve në Shtetet e Bashkuara kanë probleme me kolesterolin, por ata nuk e dinë. Dietat e këqia, obesiteti, mungesa e ushtrimeve fizike, rreziku gjenetik – të gjithë këta faktorë kanë të njëjtët efekte të këqia si tek fëmijët edhe tek të rriturit -forcimin e arterieve që shkaktojnë sëmundje të zemrës. Sëmundja e zemrës është vrasësja kryesore në Amerikë dhe faktorët e rrezikut të kësaj sëmundjeje fillojnë që në fëmijëri, thonë ekspertët.

Sipas udhëzimeve të reja të akademisë amerikane të pediatrisë, çdo fëmijë midis moshës 9 dhe 11 vjeç duhet të kontrollojë nivelin e kolesterolit. Ekspertët thonë se nëse një fëmijë në këtë moshë ka nivel të lartë kolesteroli, ai/ajo mund të trajtohet me barna statin dhe brenda moshës 12 vjeç, niveli i kolesterolit ulet 50 përqind.

Barnat statin u jepen fëmijëve me nivel të lartë kolesteroli vetëm kur dieta dhe ushtrimet fizike nuk japin rezultat. Por kritikët thonë se kontrolli i fëmijëve për nivel kolesteroli mund të shtojë përdorimin e barnave pasi do te zgjidhej si rruga më e lehtë për trajtim, duke mos përfillur dietën e shëndetëshme dhe ushtrimet fizike.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: