Astrit Lulushi’s Blog

28 Nëntor, 2011

Gjigandizmi

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence,Teknologji — astritlulushi @ 12:55 pm
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kur trupi është disa herë më i madh sesa masa normale, edhe një gjë e vogël, si për shembull gjetja e venës për të marrë gjak, bëhet një sipërmarrje e vështirë e plot dhimbje.  Këtë është duke provuar 25 vjeçarja Tanya Angus në një klinikë në Las Vegas. Por marrja e gjakut në këtë rast mund të ndryshojë rrjedhën e jetës së saj. Ajo vuan nga sëmundja e gjigandizmit.

U bënë 6 muaj që ajo merr lloj-lloj barnash, shumë prej të cilave eksperimentale, për të ndalur rritjen e trupit.

Një tumor masiv në tru (petuitary gland) nxit së tepërmi hormonin e rritjes, edhe pse analiza e fundit e gjakut tregonte një farë përmirësimi. Tumorë të tillë janë zakonisht beninjë (jo kancerozë). Trupi i saj vazhdon të rritet duke e bërë të padurueshme ngarkesën  fizike dhe emocionale. “Shoh veten që po shkatërrohem, megjithëse dëshira për t’a luftuar këtë sëmundje nuk më mungon”, thotë ajo.

Përderisa analizat kanë treguar se rritja e trupit sikur është ndalur, Tanya tani pret t’i nënshtrohet një operacioni në tru për heqjen e tumorit. Mjekët thonë se në këtë rast, operimi është rruga e vetme dhe pas operacionit, mbetet vetëm shpresa. Ekspertët thonë se nëse tumori do të ishte zbuluar herët, Tanya dhe mjekët do t’a kishin pasur më të lehtë.

2 Koment »

 1. My brother suggested I would possibly like this web site.
  He used to be entirely right. This put up actually
  made my day. You can not believe simply how a lot time I had spent for this information! Thank
  you!

  Koment nga Münchener Entrümpelung — 10 Tetor, 2014 @ 5:51 am | Përgjigjuni

 2. Hi, after reading this amazing paragraph i am too delighted to share my familiarity here with friends.

  Koment nga commissions — 29 Tetor, 2014 @ 4:27 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: