Astrit Lulushi’s Blog

24 Dhjetor, 2011

Operacionet në kyçe, më të shumta mes grave

Filed under: Uncategorized — astritlulushi @ 7:25 pm

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Studimet tregojnë se gratë janë më aktive se kurrë më parë, duke ruajtur shëndetin nëpërmjet ushtrimeve fizike.

Por këto përfitime kanë edhe rreziqe..më shumë gra pësojnë lëndime të gjurit ose kuçeve kur mbërrijnë në moshë të mesme. Operacionet e gjurit e të kyçeve janë më se 3 fishuar mes grave nga mosha 45 deri 64 vjeç. Sipas statistikave, gratë përbëjnë 60 përqind të pacientëve me operim në kyçe. Ekspertët thonë se kjo është pasojë e shtimit të veprimtarive fizike të ndërthurura me një rritje natyrale të shkallës artritit.

Kirurgu ortoped Nik Dinubile thotë se një tjetër arsye për shkallën e lartë të ndërhyrjeve kirugjike mes grave në kyçe ose gju është se shumë prej tyre i drejtohen kirurgut vetëm kur ndërhyrja bëhet e domosdoshme. Ai thotë se operacioni në kyçe është serioz dhe komplikohet edhe më shumë kur personi shkon me vonesë tek mjeku për trajtim.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: