Astrit Lulushi’s Blog

11 Janar, 2012

Pullat me Nikotinë përmirësojnë kujtesën

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi — astritlulushi @ 7:19 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Miliona njerëz përdorin pulla me nikotinë për të lënë duhanin. Një studim tregon se kjo mënyrë mund të ndihmojë edhe për trajtimin e disa pacientëve me dëmtime mendore.

Pulla të tilla të vendosura në krah ose në shpatull transferojnë kimikate nikotine në trup nëpërmjet lëkurës. Ato njihen nga shumë njerëz që përpiqen seriozisht të lenë duhanin.

Një studim i botuar në revistën mjekësore “Neurology” thotë se pulla të tilla me nikotinë mund të ndihmojnë në përmirësimin e humbjes së lehtë të kujtesës – një nga shenjat fillestare të Alzheimerit mes të moshuarve.

Për këtë studim, shkencëtarët morrën në shqyrtim 74 persona, jo-duhanpirës, me moshë mesatare 76 vjeç.

Të gjithë ata kishin pak vështirësi në të kuptuar dhe njohje – fazë midis gjendjes së plakjes normale dhe demencës, e cila shoqërohet me humbje të lehtë të kujtesës dhe probleme në procesin e të menduarit.

Gjysma e grupit të pjesmarrësve në studim mori çdo ditë 15 miligram nikotinë; Gjysmës tjetër të grupit iu dha placebo.

Pas gjashtë muajsh – personat që u trajtuan me nikotinë kishin ri-fituar 46 përqind të aftësive normale përsa i përket kujtesës afatgjate.

Ndërsa tek personat që u trajtuan me placebo – pa nikotinë – gjendja e tyre u përkeqësua 26 përqind, gjatë të njëjtës periudhë.

Dhe natyrisht, askush nuk duhet të fillojë një trajtim të tillë pa u këshilluar më parë me mjekun e vet.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: