Astrit Lulushi’s Blog

12 Janar, 2012

Pak dëshmi se sheqeri nxit hiperaktivitetin

Filed under: Mjekesi,Psikologji,Shkence — astritlulushi @ 12:59 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

ADHD – janë inicialet e një çrregullimi që njihet mirë nga prindërit. Urtësia konvencionale thotë se sheqeri është një nga fajtorët kryesorë për ADHD, siç quhet çrregullimi që i bën fëmijët hiperaktivë e të pa vemendshëm. Por një  studim i ri thotë se sheqeri mund të jetë pa faj.

Sipas statistikave, 3 deri 5 përqind e fëmijëve amerikanë janë diagnostikuar me  ADHD, duke e bërë këtë një nga sëmundjet më të zakonshme mes fëmijëve.

Eshtë menduar gjerësisht se sheqeri shkakton ADHD, ose e keqëson atë.Tani një studim i botuar në revistën “Pediatrics” e vë në dyshim një supozim të tillë.

Shkencëtarët shqyrtuan studimet e mëparëshme që e lidhin konsumimin e sheqerit me çrregullimin ADHD dhe gjetën shumë pak të dhëna se sheqeri nxit hiperaktivitetin. Në studim thuhet se dozat e larta mund të jenë përgjegjëse për ndryshimin e sjelljeve tek fëmijët.

Por autorët zbuluan se të dhënat e studimeve që lidhin  çrregullimin ADHD me sheqerin ishin të paqarta për të nxjerrë një përfundim të saktë.

Ata thonë se ndryshimi i dietës së fëmijëve nuk është i  mjaftueshëm për të trajtuar çrregullimin ADHD. Trajtimi me barna është pothuajse gjithmonë i nevojshëm. Por edhe një dietë e thjeshtë me yndyrna të ulta dhe përmbajtje të lartë drithrash, frutash e perimesh mund t’i ndihmojë këta fëmijë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: