Astrit Lulushi’s Blog

18 Janar, 2012

Ndalimi i sëmundjes para se të fillojë


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Libri “The End of Illness”(Fundi i Sëmundjes) është pritur mirë. Disa e quajnë “kupa e shenjtë e mjekësisë”, sepse ofron fundin, jo thjesht trajtimin – por parandalimin e sëmundjes në radhë të parë.

Eshtë një libër i ri nga më të kërkuarit, por i vlefshëm vetëm nëse njerëzit ndryshojnë rrënjësisht qëndrimin ndaj shëndetit.

Autori i librit është Dr. David B. Agus, i njohur si një nga onkologët më të mirë amerikanë. Ai është quajtur “Rock Star” i shkencës, që mbajti Steve Jobs-in gjallë kundër të gjitha shanseve e përtej çdo parashikimi. Eshtë doktori të cilin Lance Armstrong dhe Ted Kennedy thirrën për këshilla kur u diagnostikuan me kancer.

Në librin e tij të ri, Dr David Agus sugjeron se “Fundi i sëmundjes” nuk do të vijë nga zbulimi i ndonjë kure apo nga ndonjë mrekulli, por vetëm nga parandalimi i krejtësisht i sëmundjes duke përdorur shencën që kemi tani.

“Kryesorja është për të njohur parametrat e vetes”, thotë ai

Që në kohën e DaVinçit, mjekët e kishin kuptuar se shëndeti vjen nga një sistem në balancë. Dhe Dr. Agus thotë se trupi a organizimi, që është një sistem, vazhdimisht dërgon sinjale kur kjo balancë prishet. Këto shenja, thotë ai, janë tekstualisht në majën e gishtave; nëse gishti i unazës është më i madh sesa gishti tregues, personi, – nëse është grua – ka gati dy herë më shumë gjasa të preket nga osteo-arthritis, për shkak se gjatësia e gishtit lidhet me nivelin e testosteronit në uter. Nëse gishti i unazës është më i gjatë, ushtrime të tilla si yoga nevojiten për kujdesin e nyjeve.

Ndërsa për burrat, Dr. Agus thotë se duhet t’u hedhin një sy këmbëve; nëse krejt papritur nuk vënë re qime tek kyçi i këmbës, kjo mund të jetë shenjë e një problemi në qarkullimin e gjakut.

Dhe libri është i mbushur plot me urtësi për shëndetin; Sa të rehatëshme janë këpucët tuaja? Sepse nëse këmbët fillojnë të dhembin ato janë duke u përpjekur t’ju dërgojne një paralajmërim vdekjeprurës. Dhimbja e këmbëve do të thotë pezmatim dhe pezmatimi afatgjat është i keq sepse sjell sëmundje në zemër, kancer, dhe sëmundje nervore.

Dhe së fundi, ora e dorës mund të jetë pajisja më e mirë e kujdesit shëndetësor që njeri mban me vete, sepse ngrënia dhe fjetja në orar të caktuar çdo ditë, edhe gjatë fundjavës – ndihmon shmangien e sëmundjes; nëse sot dreka hahet në mesditë dhe nesër në orën 2 pasdite, për dy orë niveli i hormoneve të stresit ngrihet–prandaj sa më i rregullt të jetë orari, aq më mirë mendja dhe trupi do të funksionojnë gjatë ditës. Këto dhe të tjera përmban libri “The End of Illness” i Dr. David B. Agus.

1 Koment »

  1. I’m not sure where you’re getting your info, however great topic.
    I needs to spend a while studying much more or understanding more.
    Thank you for fantastic info I used to be on the lookout for this information for my mission.

    Koment nga wireless merchant credit card — 8 Gusht, 2014 @ 11:50 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: