Astrit Lulushi’s Blog

19 Janar, 2012

SHBA, raporti mbi luftën kundër mbipeshës

Filed under: Biologji,Gjenetike,Kulture,Mjekesi,Shkence,sociologji — astritlulushi @ 7:34 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

SHBA, raporti mbi luftën kundër mbipeshës; shumica e grup-moshave në gjendje të qëndrueshme, por mes të rinjve  mbipesha është në rritje. Pra, lajmet mbi luftën kundër mbipeshës nuk janë të mira, sidomos për djemtë.

Të dhënat  e reja tregojnë se megjithëse nuk ka pasur një rritje të konsiderueshme në përhapjen e mbipeshës, mes disa grup-moshave të caktuara rastet e mbipeshës janë shtuar.

Dy studime të reja të botuar në Revistën e Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA) zbulojnë se rreth 1 në 3 të rritur dhe 1në 6 fëmijë dhe adoleshentë janë mbipeshë.

Njëri studim tregon se mes vitit 2009 dhe 2010, 35.7 përqind e të gjithë amerikanëve ishin mbipeshë.

Mes meshkujve mesatarja ishte 35.5 përqind: duke filluar nga 36.2 përqind në mesin e jo-hispanikëve të bardhë dhe 38,8 përqind në mesin e jo-hispanikëve zezakë.

Për femrat mesatarja e mbipeshës ishte 35.8 përqind; me 32.2 përqind në mesin e grave të bardha jo-hispanike dhe  58,5 për qind në mesin e grave zezake jo-hispanike.

Por përpjekjet në shkallë kombëtare për të ulur mbipeshën – sidomos në mesin e fëmijëve dhe adoleshentëve – nuk dhanë rezultatet e pritura.

Për periudhën 2009-2010, mbipesha mes fëmijëve amerikanë mbeti 17 për qind, por shënoi një rritje të dukshme mes meshkujve të moshës adoleshente 12 – 19 vjeç.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: