Astrit Lulushi’s Blog

16 Shkurt, 2012

Humbja e dëgjimit, gjendje e patrajtuar


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Miliona njerëz kanë vështirësi për të dëgjuar, por vetëm një numër i vogël i tyre përfitojnë nga aparatet ndihmëse të dëgjimit.

Sipas statitistikave 26.7 milionë amerikanë 50 vjeç e sipër vuajnë nga humbja e dëgjimit. Një studim në “Archives of Internal Medicine” konstaton se vetëm 1 në çdo 7 prej tyre përdor një aparat dëgjimi. Për personat në gjendje pune – 50 deri 59 vjeç – kjo shifër është afërsisht 1 në çdo 20 vetë.

Autorët e studimit thonë se shifrat pasqyrojnë një mungesë të sigurimit shëndetësor për trajtimin e humbjes së dëgjimit, si dhe përshtypjen e gabuar se humbja e dëgjimit vjen me moshën dhe nuk përbën ndonjë problem serioz.

Në fakt, humbja e dëgjimit mes të moshuarve shoqërohet me humbje të aftësive njohëse dhe humbje kujtese. Studimi tërheq vemendjen se humbja e dëgjimit shihet si një problem i parëndësishëm, prandaj vazhdon të mbetet gjerësisht edhe e pa trajtuar.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: