Astrit Lulushi’s Blog

16 Shkurt, 2012

Shqetësime në rritje ndaj barnave të falsifikuara

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence,Teknologji — astritlulushi @ 3:13 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ekziston një frikë se barnat e falsifikuara janë në rritje. Kohët e fundit, autoritetet britanike njoftuan Administratën amerikane të ushqimeve dhe barnave se në disa farmaci kishin zbuluar Avastin të fallsifikuar me etiketa të shkruara frëngjisht. Shishet me ilaçin e vërtetë Avastin përmbajnë etiketa në anglisht me emrin e firmës prodhuese Genentech.

Avastin është një ilaç i rëndësishëm kundër kancerit, por Avastin i falsifikuar nuk përmban asnjë substancë kundër kancerit. Ilaçi i rremë u ishte shitur klinikave dhe farmacive në Angli nga një firmë e paliçensuar furnizimi në Evropë. Autoritetet amerikane kanë zbuluar se edhe disa klinika në 3 shtete – Kaliforni, Teksas, Illinois – pa e ditur, u kanë dhënë pacientëve Avastin të rremë. Dyshohet se ilaçi i rremë prodhohet diku jashtë Amerikës dhe pastaj u shitet klinikave në botë.

Raste të ngjashme kanë ndodhur edhe më parë, për shembull, në vitin 2003, kur u zbuluan 200 mijë shishe me Lipitor të falsifikuar, ose raste në internet me shurupe të rremë kundër gripit apo barna dietike të falsifikuara.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: