Astrit Lulushi’s Blog

Shkurt 21, 2012

Më shumë se 1 në 10 fëmijë amerikanë jetojnë me një prind alkoholik

Filed under: Biologji,Kulture,Mjekesi,Psikologji,sociologji — astritlulushi @ 2:25 pm
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Eshtë e çuditshme se sa shumë amerikanë rriten si fëmijë alkoholikësh dhe se si kjo përvojë mund t’i dëmtojë ata.

Mbi 1 në 10 fëmijë në Shtetet e Bashkuara kanë një prind alkoholik. Këto shifra dalin nga një studim i ri i Administratës së Shërbimeve të Shëndetit Mendor dhe Kundër Shpërdorimit të Drogave – SAMHSA.

Kjo agjenci federale – pas shqyrtimit të të dhënave nga viti 2005 – 2010, arriti në përfundimin se mesatarisht 7 milionë e 500 mijë fëmijë kishin jetuar gjatë asaj periudhe me një prind pijanec. Ky numër përbën 10.5 përqind të popullsisë amerikane nën moshën 18 vjeç.

Dhe shpërdorimi i alkoholit nga prindërit lë pasoja, duke i bërë fëmijët të jenë më në rrezik ndaj problemeve mendore si depresioni dhe ankthi; dhe më të ngjarë për të vuajtur nga keqtrajtimi ose moskujdesja prindërore. Agjencia e shërbimeve të shëndetit mendor e cilëson këtë një problem shumë të madh për shëndetin publik, duke theksuar rëndësinë e parandalimit të drogave, dhe të pijeve alkoholike për fëmijët nën moshën e lejueshme.

Advertisements

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: