Astrit Lulushi’s Blog

2 Mars, 2012

Paralajmërime të reja rreth barnave Statin


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Administrata amerikane e ushqimeve dhe barnave (FDA) njofton se do të shtojë paralajmërimet mbi sigurinë e ilaçeve Statin, sepse ato lidhen me rrezikun e humbjes së kujtesës, konfuzioninin, dhe mendohet se shtojnë rrezikun e zhvillimit të diabetit.  1 në çdo 4 amerikanë të moshës 45 vjeç e sipër merr barna Statin për të ulur kolesterolin dhe për të mbrojtur zemrën.

Por admistrata e ushqimeve dhe barnave thotë se së shpejti, në etiketat e shisheve me barna Statin do të shkruhet se këto ilaçe mund të shkaktojnë humbje kujtese, konfuzion dhe rritje të sheqerit në gjak që mund të çojë në diabet, ndërsa në bashkëveprim me ilaçin, edhe në dëmtime të muskujve.

Përsa i përket humbjes së kujtesës dhe çorientimit mendor, këto janë efekte anësore të padëshiruara, për të cilat pacientët kanë vite që ankohen.

Megjithatë, mjekët vazhdojnë të këmbëngulin se barnat Statin sjellin përfitime në shëndet. Dr. Steven Nissen i Klinikës së Klevelandit thotë se  edhe me  paralajmërimet e reja, të mirat nga këto barna peshojnë më shumë sesa rreziqet, kur jepen për pacientët që vërtetë kanë nevojë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: