Astrit Lulushi’s Blog

2 Mars, 2012

Trajtimi i të fikëve


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Të fikët, vilani, alivani, zali është e njëjta gjë – njeriu papritur pëson marrje-mendsh, humbet ndjenjat, trupi “këputet”, rrëzohet.

Mjekët në Shtetet e Bashkuara kanë ndërmarrë një fushatë të gjerë për ndërgjegjësimin e publikut ndaj rreziqeve që sjellin të fikët, që ata e cilësojnë si një dritare nga ku mund të shihen problemet në zemër. Kur të fikët bëhet kronike – mjekët thonë se kjo është shenjë edhe për sëmundje të tjera.

Me fillimin e misioneve në hapësirë, shkencëtarët vunë re shfaqjen e këtij fenomeni edhe mes astronautëve. Doktor Fred Jaeger i Klinikës së Klevelandit thotë se astronautët janë të prirur të preken nga marramendja dhe të fikët, sepse kur njeriu është në hapësirë, ai nuk përdor të gjithë muskujt, përfshi muskujt e zemrës, pasi trupit i mungon pesha e gravitetit. Kjo bën që përmasa e zemrës të zvogëlohet. Këto simptoma lajmërojnë atë që quhet “sindroma POTS” nga e cila preken miliona njerëz, kryesisht gratë – dhe që krijohet nga ndryshime fizike-emocionale; gëzim, hidhërim, dhimbje; ndryshime në qëndrimin e trupit; rënia e presionit të gjakut; ose nga shtimi i madh i rrahjeve të zemrës.

Tani, shkencëtarët e agjencisë NASA kanë zhvilluar një program ushtrimesh fizike – jo vetëm për astronautët – ku përfshihen ushtrime që ndihmojnë gravitetin. Dr Fred Jaeger në Klinikën e Klevelandit thotë se tani për herë të parë, pacientëve u jepet një mundësi për shmangien e simptomave të “sindromës pots” ose t’a kurojnë atë. Shpresat janë se ky program do të ndihmojë rritjen e zemrës, përdorimin me efikasitet të muskujve dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut, duke parandaluar të fikët.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: