Astrit Lulushi’s Blog

20 Mars, 2012

Alergjitë dhe stina e polenit

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 3:49 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Pranvera quhet edhe stina e alergjive. Moti i ngrohtë këtë vit në Amerikë ka nxitur çeljen e luleve të pemëve më herët se zakonisht. Ekspertët thonë se niveli i polenit tani ka arritur në 8 mijë – niveli më i lartë në 20 vjet. Normalisht në këtë periudhë të vitit niveli i polenit është rreth 2 mijë e 500.

Në shumë klinika, pacientët presin në paradhomë, për një gjilpërë kundër alergjisë – gjilpëra sjell lehtësi, por nuk arrinë të ndalë kruarjen e syve dhe rrjedhjen e hundëve, thotë doktor David Tanner, specialist për alergjitë, në Atlanta. Ai u thotë pacientët se mbajtja e dritareve dhe dyerve të mbyllura, apo mbyllja e xhamave të makinës mund t’i lehtësojë simptomat – por nëse jo, doktor Tanner këshillon për të shkuar në farmaci. Me këtë lloj niveli të polenit, thotë ai, nëse alergjia është e lehtë, ilaçet pa recetë kundër alergjive mund të ndihmojnë. Kur alergjia është e rëndë, doktor Tanner këshillon që personi t’i drejtohet mjekut, i cili mund të përshkruajë ilaçin e duhur.

Doktor Tanner thotë se poleni i pemëve pritet të qëndrojë në nivelin e tanishëm derisa të bjerë ndonjë shi i madh. Dhe pas polenit të pemëve, vjen koha e gjelbërimit kur poleni qëndron zakonisht në nivel konstant dhe rastet e alergjive bëhen më të rralla.

1 Koment »

  1. It’s actually a nice and useful piece of info.

    I’m happy that you just shared this helpful info with
    us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

    Koment nga đầm nữ dễ thương phong cách — 3 Qershor, 2014 @ 2:47 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: