Astrit Lulushi’s Blog

22 Mars, 2012

Qëndrimi në spital ndikon në rënien mendore për të moshuarit


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ky është një informacion i rëndësishëm për cilindo që kujdeset për një të moshuar. Edhe pse qëndrimet e përsëritura në spital mund të jenë pjesë e domosdoshme e plakjes – një studim i ri zbulon se ato vijnë me një çmim.

Spitalet shpesh mund të jenë vendet më të mira për shërimin e të moshuarve, por sipas studimit botuar në revistën “Neurology” qëndrimi në spital mund të ketë ndikim negativ në mendjen e tyre.

Autorët e studimit ndoqën nga afër për disa vjet gjendjen e rreth 1 mijë e 900 personave të moshuar, shumë prej të cilëve ishin shtruar në spital të paktën 1 herë gjatë kësaj periudhe.

Pas shtrimit vetëm një herë në spital, këta të moshuar pësuan një rënie dy herë më të madhe në aftësitë e tyre njohëse – kjo paaftësi përshpejtohej me rritjen e rasteve të shtrimit. Gjithashtu, ekziston faktori kohë – tek të moshuarit e sëmurë dhe që kishin qëndruar më gjatë në spital, rënia e aftësive njohëse ishte edhe më e shpejtë.

Rënia e aftësisë njohëse është e lidhur me rritjen e rrezikut për paaftësi, humbje kujtese dhe vdekje. Autorët e studimit thonë se shpresojnë që përmirësimet në kujdesin paraprak të të moshuarve do të ndikojnë në shkurtimin e kohëzgjatjes së qëndrimit të tyre në spital.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: