Astrit Lulushi’s Blog

26 Mars, 2012

Gjumi dhe zemra

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 1:53 pm
Tags: ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ka njerëz që ndjehen gjithmonë të lodhur. Kjo mund të vijë edhe nga gjumi i pamjaftueshëm.

Sipas statistikave, 75 milionë amerikanë ose më shumë se 25 për qind e popullsisë thonë se nuk flenë sa duhet. Mes grave, pagjumësia është edhe më problem. Rreth 35 për qind e tyre “mbështeten” në barna vetëm për marrë një “sy gjumë”.

Një studim i ri thotë se njerëzit që flenë më pak se 6 orë gjumë në natë, kanë 2 herë më shumë gjasa të pësojnë një goditje në zemër.

Ekspertët thonë se kur pagjumësia është kronike, në trup ndodhin ndryshime metabolike, nivelet e kortizolit ngrihen, nivelet e sheqerit në gjak mund të rriten.

Por ndërsa ka njerëz që përpiqen të flenë, një studim i ri paralajmëron për të mos fjetur shumë – më shumë se 8 orë gjumë në natë mund të shtojë rrezikun për sëmundje koronare të zemrës. Shkencëtarët ende nuk e kanë të qartë përse gjumi i tepërt afekton zemrën, por dihet se 6 deri 8 orë gjumë në natë duhet të jetë përparësi.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: