Astrit Lulushi’s Blog

Prill 10, 2012

Kur barnat qetësues kthehen në shqetësues


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Statistikat e fundit tregojnë një prirje shqetësuese mjekësore që është duke dalë jashtë kontrollit. Numri i amerikanëve që marrin barna qetësues ose kundër dhimbjeve është në rritje në mënyrë drastike. Barna të tilla kur merren pa masë e pa nevojë shkaktojnë efekte të rënda anësore madje edhe vdekje.

Sipas statistikave të administratës amerikane të barnave në disa rajone të Shteteve të Bashkuara, shitjet e disa barnave me bazë Oxycodone, si Oxycontin, Percocet dhe Percodan, u rritën 16 herë mes viteve 2000 dhe 2010. Në të njëjtën kohë, në rajone të tjera sidomos në pjesën e mesme perëndimore dhe Apalashet, përdorimi i barnave me bazë Hydrocodone, si Vicodin, Norco dhe Lortab, është gjithashtu në rritje.

Një shpërthim i tillë konsumi ka çuar në një numër vdekjesh. Statistikat tregojnë se vetëm në vitin 2008, nga mbidoza me barna qetësues me bazë oxycodone vdiqën 15 mijë persona.

Varësia nga barna të tilla ka nxitur shtimin e shitjeve e deri në grabitje të farmacive, ndërkohë që gjithnjë e më shumë njerëz janë në kërkim të mjekëve për të siguruar në mënyrë të padrejtë receta për barna qetësues.

Advertisements

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: