Astrit Lulushi’s Blog

12 Prill, 2012

Sistem i automatizuar me ultratinguj për diagnostikimin e kancerit të gjirit


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Komisioni i Administrates së Ushqimeve dhe Barnave (FDA) miratoi dje (11 prill) përdorimin e një teknologjie të re në kontrollet mjekësore për kancer në gji. Në vendim thuhet se sistemi i automatizuar me ultratinguj duhet të përdoret krahas mamogrameve për gratë me densitet të lartë të gjirit.

Tani për tani, sistemi i automatizuar me ultratinguj është menduar të jetë vetëm një provë dhe nuk duhet të zevendësojë mamografinë.

Ekspertët thonë se 40 përqind e grave amerikane kanë inde të dendura të gjirit dhe ky mjet i ri i bën ato të ndjehen në kontroll të shëndetit të tyre.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: